Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Sterowanie ruchem liniowym - 2017-10-24

NSK śruby kulowe zostały wyposażone w wysokosprawne uszczelki X1 opracowane przez NSK.

W ramach prowadzonego przez NSK programowi AIP, firma pomogła niedawno producentowi części motoryzacyjnych zoptymalizować układy napędowe w wykorzystywanych przez niego centrach obróbczych. Optymalizacja ta pozwoliła sześciokrotnie zwiększyć żywotność serwisową i uzyskać roczne oszczędności na poziomie około 266.000 €.

W hiszpańskiej fabryce produkującej samochodowe układy hamulcowe na globalny rynek około 117 śrub kulowych umożliwiało ruch liniowy i pozycjonowanie stołów / zmieniarek w centrach obróbczych wykorzystywanych w obróbce CNC.

Z uwagi na wysokie wymagania i trudne warunki pracy,
żywotność serwisowa śrub kulowych wynosiła jedynie sześć miesięcy. W rezultacie, nieplanowane przestoje powodowały znaczące koszty dodatkowe.

Dostawca poprosił NSK o udzielenie fachowej porady, która pomogłaby w ograniczeniu częstotliwości przestojów. W takich przypadkach NSK oferuje wsparcie dla klientów w ramach swojego sprawdzonego programu API. Zespół specjalistów NSK dokładnie zbadał bieżnie i warunki smarowania w trzech uszkodzonych napędach w celu wykrycia przyczyn uszkodzeń. Wynik: za niską żywotność odpowiedzialne było połączenie dużych obciążeń, wnikania cieczy obróbczej oraz wysokich temperatur otoczenia.

Aby usunąć te problemy, NSK zaleciła zastosowanie śrub kulowych opracowanych specjalnie do pracy z wysokimi prędkościami i obciążeniami. Produkty te wyposażone są w nakrętkę dostosowaną do potrzeb klienta, wykonaną dokładnie tak, jak wymaga tego zastosowanie, i zapewniają większą sztywność osiową nie tylko śruby kulowej, ale całego układu napędowego, co z kolei przekłada się na większą precyzję obróbki. Ponadto, ponieważ napięcie wstępne rozkłada się na kilka kulek, żywotność serwisowa ulega znaczącemu zwiększeniu.

Zgodnie z zaleceniami NSK śruby kulowe zostały wyposażone w wysokosprawne uszczelki X1 opracowane przez NSK. Uszczelki te zapobiegają wnikaniu cieczy obróbczej do układów liniowych i uniemożliwiają zanieczyszczanie cieczy obróbczej lub chłodzącej, stosowanej w centrum obróbczym, przez smar. Uszczelka X1 posiada także znakomite właściwości w zakresie zatrzymywania smaru.

Optymalne smarowanie śruby kulowej w trudnych warunkach pracy zostało zapewnione przez zastosowanie zespołu samosmarującego K1, który umożliwia znaczące wydłużenie okresu używalności środka smarnego, co również przyczynia się do obniżenia kosztów utrzymania ruchu.

W ramach testów w centrach obróbczych w Hiszpanii zastosowano dwie nowe śruby kulowe NSK. Wyniki były bardzo dobre: żywotność śrub kulowych wzrosła sześciokrotnie. Co więcej, od momentu zainstalowania nie odnotowano żadnych
uszkodzeń.

Dostawca części samochodowych może teraz cieszyć się niższymi kosztami części zamiennych oraz, przede wszystkim, znaczącym ograniczeniem przestojów w produkcji: łączne roczne oszczędności wyniosło około 266.000 €.

Ulepszenie śrub kulowych, przeprowadzone przez ekspertów NSK, zostało wprowadzone bez poważniejszych kosztów i bez zmiany konstrukcji obrabiarki.


 Wysokie temperatury, ciecze chłodzące, duże siły i wysoka precyzja: obrabiarki stawiają wyjątkowe wymagania śrubom kulowym (Zdjęcie: iStock.com/Fertnig)

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik