Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Łożyska - 2017-06-12

Łożyska NSK Molded-Oil w obudowach ze stali nierdzewnej

Zastosowanie zaawansowanych łożysk kulkowych skośnych Molded-Oil NSK w przesiewaczu obrotowym w biogazowni zapewniło ponad dwukrotne zwiększenie trwałości serwisowej, co pozwoliło zaoszczędzić 19.200 € w ciągu roku. Łożyska Molded-Oil posiadają środek smarny osadzony w żywicy poliolefinowej, co zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń ciekłych i stałych, umożliwiając wydłużenie bezobsługowego okresu działania łożyska.
 
Warunki środowiska pracy w biogazowniach są niekorzystne dla standardowych łożysk tocznych - zwłaszcza podczas procesu przygotowania resztek spożywczych (© Lianem | Dreamstime.com)
 

W zakładzie przetwórstwa spożywczego nowo uruchomiona instalacja produkcji biogazu jest używana do fermentacji resztek materiałów oraz do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z uzyskanego metanu. Instalacja opiera się na obrotowym przesiewaczu odfiltrowującym gruboziarniste i niefermentujące materiały, ale jego częste awarie powodowały przerwy w procesie produkcyjnym. Wykorzystywane w przesiewaczu łożyska kulkowe skośne z uszczelkami stykowymi musiały być wymieniane średnio co sześć tygodni. Każdy wirnik jest wyposażony w dwa łożyska, a obrotowy przesiewacz posiada dwa wirniki. Wymiana łożysk trwała każdorazowo ok. godziny.

Chcąc znaleźć rozwiązanie problemu, firma przetwórcza skonsultowała się z ekspertami NSK, którzy zbadali uszkodzone łożyska oraz warunki środowiska pracy. Ustalono, że przyczyną uszkodzeń było zanieczyszczenie bieżni łożysk. W oparciu o przeprowadzoną analizę NSK zarekomendowała wymianę istniejących łożysk na łożyska kulkowe skośne Molded-Oil. 

Materiał bazowy w łożyskach Molded-Oil nie tylko zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń, ale także powoli uwalnia olej smarny, dzięki czemu odpowiednie smarowanie jest zapewnione przez długi czas. Wnikaniu zanieczyszczeń do łożysk utrudnia także zastosowanie uszczelek DDU, a wykorzystanie obudów ze stali nierdzewnej, które stanowią optymalny wybór w środowiskach silnie korozyjnych, jeszcze bardziej zwiększa trwałość serwisową.

Imponujące rezultaty osiągnięte w biogazowni potwierdzają założenia NSK: w aplikacjach, gdzie środowisko pracy jest zanieczyszczone przez wilgoć i pył, trwałość serwisowa łożysk Molded-Oil w obudowach ze stali nierdzewnej jest ponad dwukrotnie większa niż łożysk ze standardowym smarem. 

Po dokonaniu wymiany łożysk instalacja biogazowni w zakładzie przetwórstwa warzyw funkcjonuje obecnie bez problemów – wymiany łożysk w ciągu roku stały się o wiele rzadsze, podobnie jak awarie i przestoje w pracy. W oparciu o te czynniki roczne oszczędności oszacowano na poziomie 19.200 €.

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik