Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Sterowanie ruchem liniowym - 2017-04-06

Doświadczając powtarzających się usterek swoich prowadnic liniowych, uznany i renomowany producent maszyn rozmieszczających komponenty elektroniczne w technologii montażu powierzchniowego (SMT) poprosił o rozwiązanie NSK. Po identyfikacji przyczyn problemu, NSK zarekomendowała wykorzystanie prowadnic liniowych z serii NH. Obecnie, po dostarczeniu klientowi kilku tysięcy takich jednostek nie ma informacji o przedwczesnych uszkodzeniach. 


Typowa maszyna SMT wykorzystywana w przemyśle elektronicznym jest w stanie w ciągu godziny precyzyjnie rozmieścić na płytkach PCB ponad 50.000 komponentów. To stawia wysokie wymagania wobec urządzeń tego typu.  (Zdjęcie: iStock.com/thiel_andrzej)

Jednostki rozmieszczające elementy elektroniczne stosowane w maszynach do montażu powierzchniowego muszą wytrzymywać ciężkie obciążenia mechaniczne. Typowa maszyna działająca w sektorze elektronicznym jest w stanie w ciągu godziny precyzyjnie umieścić na płytkach PCB ponad 50.000 komponentów. Co więcej, maszyny te pobierają elementy jednocześnie nawet z 200 podajników (rolek z częściami elektronicznymi).

Z powodu tak wielkiej ilości błyskawicznie rozmieszczanych komponentów elektronicznych nieuniknione jest występowanie problemów. Właśnie tego typu sytuacja miała miejsce w systemie pick and place zastosowanym w nowej serii maszyn do montażu powierzchniowego, opracowanej przez europejskiego producenta OEM. Doświadczał on bardzo szybko występujących uszkodzeń swoich prowadnic liniowych; nawet ich wymiana na model pochodzący od innego producenta nie przyniosła poprawy. Co grosza, żaden z dostawców nie był w stanie wskazać przyczyny uszkodzeń ani zaoferować rozwiązania.

W następstwie tych niepowodzeń producent OEM skontaktował się z NSK, która zleciła zespołowi ekspertów analizę uszkodzonych elementów. Wnioski, opracowane przede wszystkim na podstawie badania uszkodzeń widocznych na prowadnicach, wskazały na zbyt wysokie obciążenie momentem (nachylenie), co skutkowało występowaniem niewspółosiowości w systemie rozmieszczania komponentów.

Jako rozwiązanie NSK zarekomendowała wykorzystanie prowadnic liniowych z serii NH, które nie tylko zostały specjalnie zaprojektowane do zastosowań o wysokich prędkościach, ale oferują również samonastawność. Zastosowano także specjalny typ smaru, który zapewnia lepsze właściwości smarne niż standardowe produkty stosowane w zastosowaniach charakteryzujących się niewielkim skokiem i obciążeniami udarowymi.

Projekt zakończył się dużym sukcesem. Gdy tylko prowadnice NSK typu NAH20ANZ weszły do użytkowania, producent OEM przestał zgłaszać usterki. Co więcej, po wielu tysiącach kolejnych instalacji, prowadnice liniowe NH gwarantują długą żywotność.


Prowadnice liniowe NSK z serii NH udowodniły swoją niezawodność w tym zastosowaniu

 

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik