Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Łożyska - 2017-01-12

Łożysko z powłokami ceramicznymi

NSK opracowała nową serię łożysk z powłokami ceramicznymi przystosowaną do użytku we wszystkich powszechnie wykorzystywanych maszynach przemysłowych. Łożyska izolowane zostały zaprojektowane w odpowiedzi na wzrastający trend stosowania silników sterowanych za pomocą inwerterów (przemienników częstotliwości), co jest coraz częstszą praktyką w zakładach szukających ograniczenia kosztów energii elektrycznej.

Z nowego rozwiązania będą mogły korzystać wszystkie powszechnie stosowane maszyny i urządzenia, włączając w to pompy, sprężarki i wentylatory.

Wraz ze wzrostem ilości napędów, w których prędkość jest sterowana za pomocą przemienników częstotliwości, zwiększyła się także liczba raportów informujących o specyficznym typie uszkodzeń zwanym korozją elektryczną.

Gdy w trakcie obrotu łożyska prąd elektryczny przepływa w punktach styku bieżni łożyska i elementów tocznych, powstają iskry w cienkim filmie olejowym, powodując lokalne nadtopienia powierzchni o nieregularnym kształcie.

Jednym ze sposobów zapobiegania korozji elektrycznej jest stosowanie w łożyskach nieprzewodzących kulek ceramicznych, co jednak może mieć negatywny wpływ na koszty łożysk. Kolejną możliwością jest umieszczenie w silniku izolowanej obudowy, ale to z kolei wymaga specjalnych części i procesów montażowych. Aby zaradzić tym problemom,  NSK opracowała nowe izolowane łożyska z powłokami ceramicznymi, optymalne kosztowo i kompatybilne ze wszystkimi standardowymi napędami sterowanymi za pomocą inwerterów.

Do powlekania zewnętrznej powierzchni pierścienia zewnętrznego zastosowany został materiał ceramiczny na bazie związków aluminium, a kombinacja optymalnych dodatków poprawiła własności dielektryczne średnio o wartość 10. Dodatkowo powłoka zapewnia doskonałe rozpraszanie ciepła, a jednocześnie została również poprawiona wytrzymałość dzięki trzykrotnemu zwiększeniu udarności powierzchni związanemu z ulepszonymi elementami łożyska.

NSK oferuje wersje z powłokami ceramicznymi dostępne w serii łożysk poprzecznych i łożysk walcowych obejmujących warianty o średnicach otworu łożysk od 50 do 110 mm.

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik