Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Wentylator w cementowni - przegląd łożysk

Wentylatory i dmuchawy są ważnymi strategicznie elementami zakładu w wielu segmentach rynku, takich jak sektor cementu, stali i petrochemiczny, górnictwo i kopalnictwo, usuwanie odpadów, oraz przemysł spożywczy.

Rozróżnia się dwa rodzaje wentylatorów – odśrodkowe i osiowe – w zależności od kierunku, w którym przepływa powietrze lub gaz.
W wentylatorach osiowych przepływ kierowany jest przez wentylator równolegle do osi wentylatora.
Natomiast powietrze lub gaz wchodzi do wentylatora odśrodkowego równolegle do osi układu napędowego (tj. osiowo) i jest wypierane promieniowo przez wirnik obrotowy. Istnieją również różne systemy napędowe: napędy bezpośrednie, napędy pasowe i sprzęgła.

Łożyska NSK pracują bardzo cicho, mają długą żywotność i są niezawodne – nawet w najbardziej wymagających warunkach środowiska charakteryzujących się wysokimi prędkościami, zanieczyszczeniem, wilgocią i ekstremalnymi temperaturami.

Oferujemy Państwu odpowiedni produkt do trudnych warunków, różnych typów wentylatorów i napędów i dla różnych sektorów przemysłu. Nasza szeroka oferta obejmuje wszystko, począwszy od standardowych łożysk do łożysk o specjalnej konstrukcji. Inżynierowie NSK chętnie doradzą i będą współpracować z Państwem w celu opracowania idealnego rozwiązania.

Warunki eksploatacyjne: trudne środowisko z czynnikami takimi jak wysokie prędkości, wysokie temperatury, zanieczyszczenie kurzem, wahania napięcia

Napędy bezpośrednie często są używane w wentylatorach kompaktowych. Wirnik jest montowany bezpośrednio na wale napędowym silnika elektrycznego, co oznacza, że duża ilość naprężenia przypada na łożysko w wentylatorze silnika elektrycznego. W takich warunkach eksploatacyjnych łożyska mogą przedwcześnie się zużywać, co prowadzi do przestojów produkcyjnych i generuje wysokie koszty utrzymania.
W układach napędu bezpośredniego najczęściej używane są jednorzędowe łożyska kulkowe zwykłe.

Ceramiczne łożyska kulkowe do silników wentylatorów

Łożyska kulkowe ceramiczne do silników wentylatorów

Prąd elektryczny może płynąć przez łożysko w wyniku wahań napięcia, powodując korozję elektryczną wewnątrz łożyska. Aby rozwiązać ten problem, NSK stworzyło łożyska kulkowe zwykłe z powlekanymi kulkami ceramicznymi. Chronią one przed wyładowaniami elektrycznymi w łożysku prowadzącymi do korozji elektrycznej.

Nasze innowacje:

Uszczelniane w wysokiej temperaturze łożyska kulkowe poprzeczne
Łożyska kulkowe poprzeczne o różnych rozmiarach i konstrukcjach

Warunki eksploatacyjne: ciężkie i nierównomiernie rozmieszczone obciążenia, wysokie prędkości i temperatury, zanieczyszczenie

Silnik elektryczny jest zamontowany równolegle do wirnika wentylatora. W tym przypadku moc jest przekazywana za pośrednictwem jednego lub więcej pasków klinowych i kół pasowych. Forma ta jest zwykle stosowana w przypadku średnich i dużych wentylatorów. Wysokie objętości przepływów i nagromadzenie ciepła może sprawić, że łożyska zużyją się przedwcześnie, skutkując przestojem produkcji i generując wysokie koszty utrzymania.

Oprawy dzielone – seria SNN

Oprawy dzielone - Seria SNN

Seria SNN opraw dzielonych NSK oferuje pięć różnych rozwiązań uszczelniających, aby spełnić szereg wymogów. Poszczególne elementy można łatwo zamontować, usunąć i konserwować. Poza takimi zaletami jak wysoka sztywność i dobre przenoszenie ciepła, oprawy dzielone z serii SNN pomagają zmniejszyć koszty.
 
Nasze innowacje:
Łożyska baryłkowe NSKHPS
Zespoły Self-Lube®
Wkładki Self-Lube® HLT
Wkładki Self-Lube® z uszczelnieniem odrzutnika oleju

Warunki eksploatacyjne: przemieszczenie osiowe, wysokie i nierównomiernie rozłożone obciążenia, wysokie prędkości, ekstremalne temperatury, zanieczyszczenia
Silnik elektryczny jest zamontowany na tej samej osi, co wirnik wentylatora. Wałki silnika elektrycznego i wentylator są połączone za pomocą sprzęgła podatnego skrętnie. Ten sposób połączenia wirnika z napędem elektrycznym jest stosowany głównie w średnich i dużych wentylatorach.
Trudne warunki mogą powodować przedwczesne zużywanie się łożyska, zmniejszając wydajność i zwiększając koszty utrzymania.

Łożyska baryłkowe NSKHPS

Łożyska baryłkowe HPS

Kompaktowe łożyska baryłkowe HPS produkcji NSK działają dwa razy dłużej niż tradycyjne produkty, nawet w ekstremalnych warunkach pracy. Ich długa żywotność i wysoka wydajność obniża koszty eksploatacji i zwiększa produktywność. 

Nasze innowacje:
Seria opraw dzielonych SNN

Oprawy dzielone serii SNN

Modułowe obudowy serii SNN - łatwe w montażu, demontażu i konserwacji.  >>

Zespoły łożyskowe Self-Lube®

Wszechstronny wybór obudów i wkładek, odpowiednich dla szerokiej gamy zastosowań przemysłowych.  >>

Wkładki Self-Lube® z odrzutnikami

Specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić wkładkom dodatkową ochronę przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi.  >>

Wkładki Self-Lube® HLT

Wkładki te zapewniają możliwość zredukowania kosztów utrzymania, przestojów i wymiany w przypadku eksploatacji w temperaturach ekstremalnych.   >>

Łożyska wałeczkowe serii NSKHPS

Seria NSKHPS o wysokich osiągach (ang. High Performance Standard) to łożyska o nowoczesnej technologii materiałowej oferujące wysokie prędkości i wskaźniki obciążalności.  >>

Łożyska kulkowe poprzeczne uszczelnione do wysokich temperatur

Zaprojektowane specjalnie do pracy w środowisku zanieczyszczonym i do wysokich temperatur, do 200°C.  >>

Ceramiczne łożyska kulkowe do silników wentylatorów

Ceramiczne, antykorozyjne łożyska kulkowe, które chronią silniki wentylatorów.  >>

  • Rozwiązywanie problemów

    Nie dopuść do przedwczesnego lub nieoczekiwanego uszkodzenia łożysk. Zaoszczędź czas i pieniądze, korzystając z narzędzi NSK do rozwiązywania problemów. >>

  • Pytanie techniczne

    Szukasz nowego rozwiązania? Wypełnij formularz zapytania technicznego, a jeden z członków zespołu technicznego NSK udzieli wsparcia w najszybszym możliwym terminie. >>

  • Narzędzia techniczne - łożyska

    Dbaj o dobry stan łożysk, korzystając narzędzi technicznych NSK, w tym narzędzi NSK do wykonywania obliczeń oraz rysunków CAD. >>

Pliki do pobrania

Zespoły Łożyskowe Kulkowe

Self-Lube, Silver-Lube, Molded-Oil, Life-Lube, J-Line

Maintenance of Plummer Blocks - Pocket Guide

(wersja angielska)

Łożyska kulkowe poprzeczne

Konstrukcja, smarowanie i materiały, Seria SPACEA

Oprawy Dzielone i Akcesoria

Seria SNN i Seria SD

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik