Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Łożyska - 2017-02-09

NSK wprowadza na rynek nowy pakiet ochrony łożysk stanowiący część Programu Wartości Dodanej AIP+

NSK zobowiązała się do zapewniania wydajności maszyn na optymalnym poziomie, gwarantującym uzyskiwanie najlepszych rezultatów w najbardziej efektywny sposób. Kluczem do realizacji tego zobowiązania są rozwiązania łożyskowe NSK. Równie istotny jest jednak właściwy sposób obsługi, użytkowania i montażu łożysk, tak aby zapewnić zamierzoną wydajność. Mając to na uwadze,  NSK wprowadziła na rynek kompletny pakiet ochrony łożysk stanowiący część programu AIP+ (Added Value Programme). Obejmuje on innowacyjne i skuteczne narzędzia pozwalające zespołom utrzymania ruchu zmaksymalizować wydajność maszyn.

Na przykład, NSK oferuje zaawansowane narzędzia do osiowania laserowego zaprojektowane w celu zminimalizowania strat i zapewnienia maszynom optymalnej wydajności przy jak najniższym zużyciu energii. Badania branżowe pokazują, że ponad 50% maszyn pracuje bez właściwego osiowania, co prowadzi do powstawania wyższych obciążeń i uzyskiwania ogólnie niższej wydajności. Narzędzia do osiowania laserowego AIP+ obejmują dwa zestawy urządzeń przeznaczonych odpowiednio dla pasów (LAB-Set) i wałów napędowych (LAS-Set).

Urządzenia do osiowania pasów spotykane w wielu tanich systemach wymagają zwykle przeprowadzenia montażu i pomiarów od strony czołowej koła pasowego. Rozwiązanie to posiada poważne ograniczenie, ponieważ zakłada, iż powierzchnia koła jest czysta, wolna od rdzy i równoległa do rowków klinowych koła. W konsekwencji metoda ta niezbyt często zapewnia wykonanie precyzyjnego osiowania.

W odróżnieniu od tych systemów, unikatowy zestaw NSK LAB-set jest montowany w rowkach klinowych koła pasowego, dokładnie tam, gdzie znajduje się pas napędowy, co zapewnia doskonałe osiowanie za każdym razem. W odróżnieniu od większości innych systemów wykorzystujących pojedyncze lasery lub układy luster, które są bardzo trudne do ustawienia i użytkowania, zestaw NSK LAB-set jest oparty na parze liniowych transmiterów laserowych (ze zintegrowanymi tarczami), wyposażonych w dwie sprężynowe prowadnice montowane w rowkach klinowych koła pasowego. Dzięki wykorzystaniu dwóch laserów można uzyskać wyjątkowo wysoką rozdzielczość, co pozwala z łatwością wykryć nawet najmniejsze niewspółosiowości.

Te same korzyści można uzyskać dzięki stosowaniu zestawu LAS-Set do osiowania wałów napędowych. Powszechnie wiadomo, że osiągnięcie współosiowości wałów to złożone zadanie wymagające uwzględniania takich czynników jak ugięcie drążków pomiarowych. Tradycyjnie wykonuje się je przy użyciu czujników zegarowych, ale czynność ta może być wykonywana tylko przez doskonale wyszkolonych i doświadczonych techników.

W odróżnieniu od metod tradycyjnych, zestaw LAS-set wykorzystuje dwa lasery liniowe pozwalające na łatwą konfigurację nawet na większych odległościach oraz czujniki cyfrowe o wysokiej rozdzielczości zapewniające precyzyjne rezultaty. Dzięki takim rozwiązaniom operacja osiowania jest szybka i wydajna, umożliwiając przeprowadzanie pomiarów nawet gdy maszyna osiągnęła temperaturę roboczą, co wyklucza konieczność kompensacji wpływu rozszerzalności cieplnej. Proces jest jeszcze bardziej uproszczony dzięki technologii bezprzewodowej łączącej czujniki z dużym kolorowym wyświetlaczem. Oprogramowanie wyświetlacza zapewnia intuicyjny, oparty na ikonach przewodnik, który prowadząc użytkownika krok po kroku, ułatwia i przyspiesza cały proces osiowania.

Rozwiązanie NSK AIP+ zawiera również zestaw narzędzi montażowych do łożysk, który został zaprojektowany w celu zapewnienia poprawnej obsługi i montażu wszystkich rodzajów łożysk bez ryzyka ich uszkodzenia.

Niestety wiele firm nie stosuje właściwych narzędzi i technik, co prowadzi do uszkodzenia łożysk w trakcie montażu lub demontażu. Mając to na uwadze, NSK oferuje dedykowane zestawy narzędzi mechanicznych - od prostych kluczy zaprojektowanych do montażu i demontażu nakrętek z tulei stożkowych, do kompletnych zestawów mocujących i zestawów ściągaczy do łożysk. 

Przykładem tego jest zestaw montażowy NSK FTN333, który jest optymalnie dostosowany do łożysk o średnicy wewnętrznej od 10 do 50 mm.  Przystosowane do szerokiego zakresu typów łożysk żebrowane tuleje aluminiowe zapewniają odpowiednią siłę, wytrzymałość i pewny chwyt, co gwarantuje równomierny rozkład obciążenia.

Podobnie zestaw ściągaczy NSK BPN62 umożliwia łatwy demontaż łożysk kulkowych bez ryzyka uszkodzenia wału lub obudowy. W zestawie znajduje się sześć ramion ściągaczy dopasowanych do rozmiarów łożysk od 6000 do 6410. Narzędzia są wykonane z wysokiej jakości stali i oferują dwie wielkości wrzecion.

W przypadku wyższych obciążeń użytkownicy mogą wybierać z szerokiego zakresu hydraulicznych wciskaczy, ściągaczy i odklejaczy wraz z nakrętkami hydraulicznymi, które stopniowo i równolegle do osi wału przykładają większą siłę w przypadku łożysk o dużych rozmiarach zamontowanych na wałach stożkowych lub tulejach.

Dla operacji montażu na gorąco NSK zapewnia serię kompaktowych i wydajnych nagrzewnic indukcyjnych, dostępnych w różnych wielkościach w zależności od wymagań dotyczących ciężaru i mocy. Oferowane nagrzewnice są dostosowane do łożysk o ciężarze do 1200 kg, a seria produktów jest wyposażona w automatyczne moduły sterujące funkcjonujące w trybie temperatury i czasu.

W zestawie narzędzi AIP+ znajduje się również nagrzewnica IHN080 do podgrzewania łożysk o ciężarze do 80 kg.  Cewka indukcyjna jest zamontowana wewnątrz pionowej kolumny, dzięki czemu podgrzewanie przebiega od 1,5 do 2 razy szybciej niż w przypadku, gdy łożysko jest zamontowane na cewce.

Dla klientów wymagających rozwiązań przenośnych  NSK oferuje nagrzewnicę indukcyjną IHN010 ważąca tylko 3,5 kg, co sprawia, że jest to najlżejsza jednostka tego typu dostępna na rynku. Przy użyciu IHN010 łożysko o ciężarze 5 kg może zostać podgrzane do temperatury 110°C w czasie poniżej 4 minut. Nagrzewnica indukcyjna IHN010 jest przeznaczona do łożysk o ciężarze do 10 kg. 

W czasach, gdy typowe budżety na czynności konserwacyjne mogą wynosić od 15 do 40% rocznych obrotów, wszelkie uzyskane oszczędności pozytywnie wpływają na rentowność zakładów. Narzędzia AIP+ NSK zostały opracowane, aby pomagać inżynierom utrzymania ruchu w osiąganiu tych oszczędności przy wykorzystaniu najlepszych w klasie i sprawdzonych technologii.
 

Proces osiowania wału jest szybki i efektywny dzięki zestawowi LAS-Set NSK

Indukcyjna nagrzewnica IHN010 NSK jest najlżejszym urządzeniem tego rodzaju dostępnym na rynku

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik