Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Łożyska - 2017-06-23

Łożyska NSK o niskim współczynniku tarcia

Wykorzystanie w układach napędowych łożysk kulkowych cechujących się niskim tarciem zwiększa wydajność energetyczną i zmniejsza szum podczas pracy. Łożyska tego typu ograniczają również wytwarzanie ciepła, co z kolei pomaga zwiększyć ich trwałość serwisową. Opierając się na rozwiązaniach takich jak zoptymalizowana geometria bieżni i specjalne uszczelnienia, NSK opracowała kilka serii łożysk kulkowych oferujących znacząco niższy poziom tarcia.

Podczas projektowania energooszczędnych układów napędowych, inżynierowie powinni zawsze mieć pewność, że wzięli pod uwagę także łożyska toczne. Niedające się wyeliminować tarcie, które jest wynikiem ruchu elementów tocznych na bieżni, jak również styku z uszczelnieniami standardowymi, może pogorszyć wydajność napędową. Mając to na uwadze, łożyska NSK o niskim współczynniku tarcia charakteryzują się, między innymi,   opatentowaną geometrią, która zmniejsza powierzchnię styku pomiędzy kulkami a bieżniami. Dodatkowo, koszyki z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym i wysokowydajne środki smarne zapewniają znaczące obniżenie momentu tarcia.

Procesy produkcyjne to kolejny ważny czynnik w tworzeniu łożysk kulkowych o niskim tarciu. W tym wypadku każda chropowatość bieżni łożyska najprawdopodobniej wpłynie negatywnie na smarowanie, zwiększy szum powstający podczas pracy i będzie generować większe tarcie. To z tego powodu bieżnie łożysk kulkowych NSK przechodzą dedykowany proces honowania, który został tak zaprojektowany, aby zapewnić wyjątkowo gładką powierzchnię toczną.

Jeśli chodzi o technologię uszczelniania to opracowana i opatentowana przez NSK bezstykowa konstrukcja labiryntowa zapewnia skuteczne uszczelnienie bez zwiększania momentu tarcia i temperatury pracy łożyska. Jest to niezwykle ważne w zastosowaniach, w których jakakolwiek utrata wydajności jest uważana za szczególnie niepożądaną. Łożyska kulkowe NSK posiadające bezstykowe uszczelnienia labiryntowe osiągają wysoką prędkość pracy, porównywalną z łożyskami otwartymi, a jednocześnie są optymalnie chronione w trudnych warunkach środowiska pracy. Dostępnych jest wiele innych opcji uszczelniania w zależności od wymagań zastosowań.

Zapotrzebowanie rynku na łożyska kulkowe o małym współczynniku tarcia jest generowane głównie przez takie sektory, jak sektor AGD – w szczególności dotyczy to pralek, których producenci deklarujący korzystną klasę efektywności energetycznej posiadają wyraźną przewagę konkurencyjną. Również branża motoryzacyjna podejmuje znaczne wysiłki na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej układów napędowych pojazdów. Przykładowo, niedawne zastosowanie u klienta NSK poprzecznych łożysk kulkowych o niskim współczynniku tarcia umożliwiło zmniejszenie momentu tarcia o 47% w porównaniu do powszechnie używanych standardowych łożysk kulkowych tego samego typu.

Więcej o najnowszych rozwiązaniach z zakresu technologii łożysk o niskim współczynniku tarcia można dowiedzieć się z udostępnionego przez NSK do pobrania pliku PDF będącego częścią serii „Technical Insights”: www.nskeurope.com/downloads/literature_bearing/TI_E_0016_final.pdf

 

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik