Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Motoryzacja - 2020-11-05

NSK new HUB for EV

Nowe łożyska zespołu piasty (HUB-y) firmy NSK o niskim współczynniku tarcia zapewniają szereg kluczowych korzyści w pojazdach elektrycznych, hybrydowych i im podobnych pojazdach z alternatywnym źródłem energii. Najnowsze HUB-y zostały zaprojektowane tak, aby opory tarcia były do 30% mniejsze w porównaniu do konwencjonalnych wyrobów bez uszczerbku dla niezawodności, pozwalając oszczędzać paliwo (poprzez zmniejszenie zużycia energii) i zwiększać dystans poruszania się pojazdu.

Aby wspomagać ochronę środowiska i zmniejszać emisję CO2, przemysł motoryzacyjny przyspiesza proces projektowania i produkcji pojazdów, które nie wymagają paliw konwencjonalnych. Jednak ograniczony zasięg podróżowania takimi pojazdami wciąż pozostaje istotną przeszkodą dla ich upowszechnienia.

Zmniejszanie tarcia, szczególnie w piastach, które podtrzymują nadwozie pojazdu i są niezbędne do płynnego obracania się kół, stanowi skuteczną metodę zwiększania maksymalnego zasięgu pojazdu uzyskiwanego na jednym ładowaniu. W związku z tym firma NSK nakierowała swoje wysiłki rozwojowe na zmniejszenie tarcia w piastach.

Firma przystąpiła do wprowadzania ulepszeń w składzie oleju bazowego i zagęszczacza smaru stosowanego w piastach. Ulepszenia te polegały na zmniejszeniu lepkości oleju bazowego, co pozwala obniżyć tarcie powstające w wyniku toczenia się kulek wewnątrz łożyska. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć ten opór, przyjęto inny rodzaj zagęszczacza. To posunięcie sprawiło również, że smar stał się twardszy, umożliwiając optymalizację jego rozmieszczenia w łożysku, a tym samym zmniejszając opór jego mieszania podczas toczenia się kulek.

Efektem tych przedsięwzięć okazało się zmniejszenie tarcia nawet o 30% w porównaniu do wyrobów konwencjonalnych, bez uszczerbku dla niezawodności.

Na podstawie szacunków NSK, piasty wypełnione nowo opracowanym smarem pozwalają zwiększyć oszczędność paliwa i zarazem zasięg pojazdów elektrycznych o 0,6%, co odpowiada zmniejszeniu masy akumulatora o 1,4 kg. Ponadto obliczenia NSK przewidują, że wdrożenie nowych HUB-ów pozwoli na obniżenie emisji CO2 o około 345.000 ton do 2026 r.

Poza tym, że nadają się idealnie do pojazdów elektrycznych, hybrydowych i im podobnych pojazdów z alternatywnym źródłem energii, HUB-y NSK o niskim współczynniku tarcia mogą być montowane w pojazdach dowolnego typu.

 

Zdjęcie:  Nowe łożyska zespołu piasty (HUB-y) firmy NSK przyczyniają się do obniżenia zużycia
energii i zwiększenia zasięgu jazdy pojazdów elektrycznych, hybrydowych i im podobnych pojazdów
z alternatywnym źródłem energii. 

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik