Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Łożyska - 2020-01-07

NSK’s high precision ACBB series of angular contact ball bearings

Kadra zarządzająca stalowni, doświadczając ciągłych problemów z łożyskami w kluczowej dla zakładu frezarce, zwróciła się do NSK o propozycję rozwiązania. Decyzja ta okazała się bardzo opłacalna, ponieważ zapewniła producentowi stali oszczędności roczne rzędu 35.600 €. 

Stalownia produkuje szyny dla urządzeń dźwigowych, które wymagają obróbki maszynowej dwóch płaskich obszarów na końcach, co pomaga w ich ułożeniu podczas montażu. Chociaż frezowanie tych surowych powierzchni nie jest czasochłonne, to ze względu na długość szyn zachowanie sztywności wrzeciona maszyny ma znaczenie krytyczne.  W przypadku oryginalnych łożysk frezarki zakład stalowniczy odnotowywał zmniejszenie sztywności wrzeciona już po trzech miesiącach, co powodowało konieczność wymiany zespołu wrzeciona, w tym silników.

Zmagając się z powtarzającymi się i kosztownymi awariami, zakład stalowniczy zwrócił się do NSK o propozycje rozwiązania. Inżynierowie NSK odwiedzili zakład i przeanalizowali konstrukcje wrzeciona w ramach Programu Wartości Dodanej AIP. Obliczenia zostały przeprowadzone w oparciu o oprzyrządowanie mające zapewnić wysoką wydajność skrawania i wytrzymałość na duże obciążenia.  Inżynierowie zbadali również uszkodzone łożyska oraz sprawdzili pasma zużycia na bieżniach.

W następstwie analiz zespół NSK zarekomendował przekonstruowanie wrzeciona  z wykorzystaniem łożysk czterorzędowych, zamiast stosowanych poprzednio trójrzędowych, zwiększając w ten sposób obciążalność i sztywność promieniową. Zmieniono również kąt działania łożysk (z 15° do 25°) w celu zwiększenia sztywności skrętnej wału. W rozwiązaniu zastosowano wysoko precyzyjne łożyska kulkowe skośne z serii produktów standardowych NSK.

Wysoko precyzyjne serie łożysk kulkowych skośnych są produkowane w zgodzie ze standardami ISO. Trzy kąty działania, dwie konstrukcje koszyków oraz dwa rodzaje materiałów kulek pozwalają na dopasowanie łożysk do różnorodnych zastosowań.

Po wdrożeniu przez stalownię proponowanych zmian łożyska pracowały we frezarce przez ponad rok bez objawów uszkodzeń silników czy przekładni. Firma NSK opublikowała szczegółowy raport weryfikujący poprawione charakterystyki, który podkreślał zwiększoną sztywność skrętną wału i wydłużenie okresu eksploatacji z trzech miesięcy do ponad roku.

Porównując koszty przed i po zastosowaniu rozwiązania NSK, od razu zauważa się wyraźne oszczędności.  Obecnie stalownia nie musi już zmagać się z czterema przerwami produkcyjnymi w ciągu roku, przy jednoczesnym wyeliminowaniu kosztów wymiany zespołów wrzeciona i napędów. Biorąc pod uwagę te czynniki, stalownia oszczędza 35.600 € rocznie.

 

Zdjęcie: Wysoko precyzyjne łożyska kulkowe skośne NSK

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik