Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Sterowanie ruchem liniowym - 2018-08-07

NSK Siłownik kontroli drgań

Dla poprawy komfortu jazdy oraz ułatwienia osiągania większych prędkości pociągów,  NSK opracowała siłownik kontroli drgań. To innowacyjne rozwiązanie jest oparte na siłowniku wykorzystującym śrubę kulową, tłumiącym drgania poprzeczne pojawiające się podczas ruchu pociągu.

Wraz z szybkim rozwojem systemów kolei wysokich prędkości, dla zwiększenia stabilności, komfortu i bezpieczeństwa jazdy konieczne stało się opracowanie skutecznych rozwiązań kontroli drgań. Tory kolejowe mogą wyglądać na płaskie i równe, ale w rzeczywistości są faliste. Ponadto, pola ciśnienia powietrza powstające podczas wchodzenia do tuneli mogą powodować boczne kołysanie i drżenie, powodując nudności i nieprzyjemne doznania podczas jazdy. W związku z tym NSK podjęła inicjatywę opracowania siłownika kontroli drgań, który umożliwiłby pasażerom bardziej komfortowe podróżowanie przy wysokich prędkościach.

Wysokowydajne i wysoce responsywne śruby kulowe NSK znane są z przekształcania ruchu obrotowego w ruch liniowy przy minimalnych stratach energii. Maksymalizując te cechy, firma opracowała wysoce responsywny elektryczny siłownik kontroli drgań, umożliwiający skuteczne tłumienie drgań poprzecznych i kołysania, wytrzymujący nieustanne uderzenia i drgania, na które narażone są elementy pociągu.

Co ważne, kompaktowa i lekka konstrukcja pozwala na montaż siłownika w ograniczonej przestrzeni dostępnej pomiędzy wózkiem i pudłem wagonu. Dodatkowo, siłownik jest wodo- i pyłoszczelny, co pozwala na jego stosowanie w niekorzystnym środowisku, w jakim pracują elementy wózka.

Od grudnia 2017 roku siłownik kontroli drgań NSK jest wprowadzany w nowych modelach eksploatowanych przez East Japan Railway Company (JR East) superszybkich pociągów E353 klasy Super Azusa obsługujących  linię Chuo. Produkt jest także wykorzystywany w pociągach Shiki-shima, luksusowych pociągach sypialnych, wprowadzonych przez JR East w maju 2017 r.

NSK w dalszym ciągu będzie rozwijać nowe produkty i technologie dla sektora kolejowego, przyczyniające się do bezpieczniejszego, bardziej komfortowego, szybszego i bardziej przyjaznego dla środowiska podróżowania.


Lokalizacja siłownika kontroli drgań NSK. Photo: Kawasaki Heavy Industries Ltd.

 

Schemat przedstawiający położenie siłownika kontroli drgań NSK. Photo: Kawasaki Heavy Industries Ltd.

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik