Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Usługi - 2022-08-02

VR machine training at NSK's Munderkingen plant

Operatorzy precyzyjnych maszyn do szlifowania i honowania stosowanych w produkcji łożysk kulkowych NSK korzystają obecnie ze szkoleń realizowanych w środowisku wirtualnej rzeczywistości (VR). Technologia VR posiada m.in. tę zaletę, że zapewnia ciągłość procesów produkcyjnych, umożliwiając jednocześnie łatwiejszą standaryzację szkoleń. Pierwszy projekt w zakładzie w Munderkingen (Niemcy) będzie służył firmie NSK jako model do realizacji przyszłych tego typu inicjatyw w innych zakładach. 

W produkcji wysokiej jakości łożysk kulkowych wymagania dotyczące dokładności obróbki są niezwykle wysokie, dlatego zakłady NSK korzystają ze specjalnych, precyzyjnych maszyn do szlifowania i honowania. Wyzwanie stanowi utrzymanie tych maszyn w trybie pracy 24/7, przy jednoczesnym przeprowadzaniu szkoleń pracowników w zakresie ich obsługi.

Odpowiedź na to wyzwanie stanowiła współpraca NSK z Varity.me w zakresie technologii VR - dzięki temu, że sesje szkoleniowe są obecnie przeprowadzane interaktywnie w przestrzeni wirtualnej wyeliminowano przerwy w produkcji. Dodatkowo istnieje możliwość realizacji szkoleń
w zdecentralizowanej lokalizacji o powierzchni zaledwie 2 m2.

Jedną z zalet tego typu szkolenia jest to, że każdy operator uczy się, jak skonfigurować maszynę
w ten sam sposób przy przejściu na kolejny produkt. W zakładzie w Munderkingen ustawienie przepływu pracy jest szczególnie ważne, ponieważ zakład realizuje nisko seryjną produkcję szerokiej gamy typów łożysk dostosowanych do potrzeb klienta, co wymaga częstych zmian ustawień maszyn.

Szkolenie w zakresie procesu konfiguracji wspierane przez technikę VR pozwala ustanawiać standardowe procedury, które ograniczają błędy czasu cyklu, ilość odpadów i odchylenia jakościowe. Co ważne, operatorzy mogą wielokrotnie ćwiczyć i doskonalić swoje umiejętności konfiguracyjne, bez konieczności każdorazowego demontażu osprzętu maszyny.

Carsten Schleyer, odpowiedzialny za projekt w zakładzie NSK w Munderkingen, podkreśla kolejną zaletę: - Czas wymagany na sesje szkoleniowe w przestrzeni wirtualnej to często tylko jedna trzecia czasu koniecznego do realizacji szkoleń standardowych, głównie dlatego, że technologia VR pozwala skupiać się wyłącznie na procedurach bez konieczności obsługi prawdziwych narzędzi i przedmiotów obrabianych.

W praktyce szybko okazało się, że technika VR może zaoferować firmie NSK dodatkowe korzyści, które znacznie wykraczają poza wymagania szkoleniowe.  Przykładem może być maszyna, która wciąż znajduje się w fazie rozwoju u producenta. Istnieje możliwość zainstalowania takiej maszyny w przestrzeni wirtualnej i szkolenia na niej pracowników. Procedury konfiguracji można analizować i optymalizować za pomocą cyfrowego modelu maszyny. Operatorzy mogą następnie zgłaszać sugestie dotyczące optymalizacji procedur przezbrajania, a nawet przesyłać swoje opinie i propozycje bezpośrednio do konstruktorów maszyny, którzy mogą dokonać odpowiednich korekt.

Kolejną zaletą posiadania cyfrowego modelu maszyny w przestrzeni wirtualnej jest możliwość oglądania i analizowania go pod każdym możliwym kątem. Stanowi to istotną korzyść dla personelu zajmującego się naprawami i konserwacją, który może zajrzeć do wnętrza maszyny wirtualnej i opracować plan wymiany komponentów.

Zespół zarządzający NSK postrzega ten projekt jako dobry przykład tego, jak cyfryzacja nie tylko zapewnia oczekiwane korzyści, ale także zwiększa potencjał możliwości w innych obszarach.

- Posiadanie modelu szlifierki lub maszyny do honowania w przestrzeni wirtualnej nie tylko ułatwia szkolenie pracowników, ale także pomaga w obsłudze i konserwacji samej maszyny - potwierdza Carsten Schleyer.

Wdrożenie projektu w zakładzie NSK w Munderkingen odbyło się przy współpracy Varity.me, interdyscyplinarnego zespołu z Modellfabrik Bodensee GmbH. Varity.me opracowało własne oprogramowanie Varity SDK przeznaczone do szybkiego i łatwego tworzenia interaktywnych szkoleń w przestrzeni wirtualnej.

 

Zdjęcie: Szkolenie na maszynach w przestrzeni wirtualnej (VR) w zakładzie NSK w Munderkingen zapewnia szereg istotnych korzyści (zdjęcie: NSK Munderkingen)

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik