Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Wywiad - 2023-02-20

NSK double-row cylindrical roller bearings being prepared for assembly to the spindles of CMZ lathes under clean room conditions

CMZ, uznany hiszpański producent tokarek, celebruje ponad 25 lat zaawansowanej technologicznie współpracy z firmą NSK, ekspertem w dziedzinie ruchu liniowego i łożysk. Maszyny CMZ wykorzystują innowacje NSK, w tym szlifowane śruby kulowe, prowadnice liniowe i łożyska superprecyzyjne. To stałe partnerstwo pomaga umocnić wiodącą pozycję hiszpańskiej firmy w Europie, eksportującej ponad 80% swojej produkcji dzięki wysokiej produktywności i wydajności oferowanych tokarek. 

Firma CMZ to rodzinny biznes i lider technologiczny w branży produkcji tokarek, którego historia zaczyna się ponad 75 lat temu. Przez ostatnie trzy dekady trwała ewolucja technologiczna firmy wspierana poprzez partnerstwa z dostawcami premium, takimi jak NSK, co pomagało CMZ w produkcji ponad 500 maszyn rocznie.

Współpraca między firmami CMZ i NSK rozpoczęła się w 1996 r. od tokarki z serii TBI. Ta maszyna była pierwszą, w której zastosowano śruby kulowe NSK oferujące zewnętrzną recyrkulację kulek i wiele innych funkcji dostosowanych do wymagań obrabiarek. Firma CMZ szybko przekonała się, że NSK oferuje najodpowiedniejszą technologię dla wytarzanych tokarek, co zapoczątkowało stosowaniem w procesie technologicznym wyłącznie śrub kulowych japońskiego producenta.

W 2000 r. firma CMZ wprowadziła na rynek tokarkę z serii TL, stanowiącą znaczący skok rozwojowy, mi.in dzięki technologii głowicy rewolwerowej, która nie opierała się tylko na elektromechanice, ale wykorzystywała również sterowanie za pomocą serwomechanizmów. Hiszpańska firma eksperymentowała także z produkcją nowego wrzeciennika ze zintegrowanym silnikiem.

Aby zwiększyć sztywność i uzyskać zwartą konstrukcję, firma zaczęła stosować dwurzędowe łożyska walcowe NSK wraz z łożyskami kulkowymi skośnymi BTR absorbującymi obciążenia osiowe. To była bardzo korzystna decyzja, ponieważ umożliwiła nowej konstrukcji wrzeciennika oferowanie wysokiej wydajności przy dużej prędkości roboczej.

Firma NSK opracowała serie wysokowydajnych łożysk tocznych ROBUST BAR i BTR specjalnie dla najnowszej generacji tokarek dostępnych na rynku, które muszą zapewniać maksymalną wydajność przy minimalnych wahaniach temperatury, co pozwala osiągać im wysoką precyzję. Aby spełnić wymagania konkretnych klientów, łożyska te są dostępne w wersjach o kątach działania 30º lub 40º i mogą zawierać ceramiczne elementy toczne do zastosowań wymagających wyższych prędkości.

Wrzecienniki CMZ wymagają precyzyjnego procesu montażu. Swoje pierwsze pomieszczenie czyste firma zbudowała na terenie zakładów w Zaldibar w 2000 r. i od tego czasu dobudowała drugie takie pomieszczenie czyste w zakładzie w Seuner. Do prawidłowego montażu tego typu wrzeciennika niezbędne jest specjalne filtrowanie i uzdatnianie powietrza, w tym kontrola temperatury i wilgotności względnej, a także utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w celu usunięcia pyłu i cząstek zgodnie z normą ISO klasy 8.

Kolejną innowację przynoszącą korzyści firmie CMZ stanowią śruby kulowe NSK z chłodzonymi nakrętkami, które wyznaczają nowe standardy precyzji i szybkości obrabiarek. Dostosowane koszty, zwarta konstrukcja i uproszczenie systemu stanowią bardziej optymalne rozwiązanie niż konstrukcja chłodzenia z wałem drążonym. System ten wspiera również kontrolę temperatury przy wysokich prędkościach w celu zachowania mikronowej precyzji, co jest podstawowym wymogiem stawianym nowoczesnym obrabiarkom oraz umożliwia ponadto efektywne chłodzenie wrzeciona.

Kiedy firma CMZ opracowała obrabiarkę serii TD przeznaczoną do operacji toczenia na dużą skalę, zastosowała śruby kulowe NSK z chłodzonymi nakrętkami w osiach, które wymagają bardziej powtarzalnych ruchów i gdzie wytwarzanie ciepła może powodować niedokładności operacji toczenia. Dzięki tej konstrukcji w katalogu produktów CMZ znajdują się dziś tokarki o wyższym poziomie precyzji, przeznaczone do pracy z wielkogabarytowymi elementami obrabianymi.

Firma CMZ ma świadomość, że NSK może zaspokoić wszelkie jej potrzeby rozwojowe dzięki bliskiemu kontaktowi z działami technicznymi w Japonii. Korzystając z tego kanału komunikacji, firma CMZ ma bieżący dostęp do nowości technologicznych, w tym do prowadnic liniowych ze specjalnymi systemami zabezpieczeń przed zanieczyszczeniami oraz najnowszych rozwiązań w zakresie śrub kulowych i łożysk.

Wśród najnowszych maszyn CMZ, które zostały wprowadzone na rynek, znajduje się dwuwrzecionowa tokarka CNC serii TTL - model stanowiący doskonały przykład udanej współpracy między firmami CMZ i NSK.

Bardzo wydajny model TTL wykorzystuje specjalny układ liniowych prowadnic wałeczkowych serii RA firmy NSK, który umożliwia kombinację ruchów między głowicami rewolwerowymi i głowicami wrzecion napędzanych przez silniki synchroniczne. W tym przypadku firma NSK opracowała zestaw prowadnic liniowych wyposażonych w pionierski system smarowania K1, który dostarcza olej smarujący przez cały okres eksploatacji maszyny, czyniąc ją zrównoważonym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem spełniającym oczekiwania CMZ. Obecnie hiszpańska firma produkuje rocznie około 100 tokarek z serii TTL.

CMZ nieustannie wprowadza innowacje. Przykład stanowi digitalizacja będąca kolejnym projektem realizowanym przy ścisłym zaangażowaniu NSK. Firma CMZ nakreśliła szeroką perspektywę cyfrowego monitorowania i gromadzenia danych z wrzecion i łożysk.

Zrównoważony rozwój również stanowi priorytet, szczególnie w odniesieniu do zużycia środków smarnych. W tym przypadku rozwiązania NSK obejmują systemy ochrony i smarowania, które nigdy nie wymagają wymiany, co prowadzi do znacznego zmniejszenia zużycia oleju smarującego. W tym zakresie CMZ i NSK omawiają różne rozwiązania mające na celu zminimalizowanie ilości odpadów w najnowszych projektach tokarek hiszpańskiej firmy.

Podobnie jak w przypadku wszystkich projektów rozwojowych zrealizowanych w ciągu ponad 25 lat, NSK będzie nadal wspierać firmę CMZ w jej dążeniu do wyprzedzania konkurencji.  Oparte na fundamencie wzajemnego zaufania i zrozumienia partnerstwo między obiema firmami wciąż jest silne. 

 

Zdjęcie 1)  Dwurzędowe łożyska walcowe NSK przygotowane do montażu na wrzecionach tokarek CMZ w warunkach pomieszczenia czystego

Zdjęcie 2)  Tokarki CMZ z serii TD wykorzystują śruby kulowe NSK z chłodzonymi nakrętkami, co pozwala maszynom oferować większą szybkość i precyzję

Zdjęcie 3) Tokarki dwuwrzecionowe CMZ z serii TTL wykorzystują liniowe prowadnice wałeczkowe NSK serii RA, aby ułatwić ruch między głowicami rewolwerowymi a głowicami wrzecion

Zdjęcie 4)  Tokarka dwuwrzecionowa CMZ z serii TTL, pokazana bez obudowy

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik