Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Wywiad - 2022-04-04

NSK ZSS series ground ball screws

Szlifowane śruby kulowe, liniowe prowadnice wałeczkowe
i superprecyzyjne łożyska kulkowe NSK pomagają firmie IMSA umacniać pozycję lidera na rynku specjalistycznych maszyn do wiercenia głębokich otworów, które są szczególnie popularne w zastosowaniach związanych z wytwarzaniem form dla sektora motoryzacyjnego. 

- Wiercenie głębokich otworów to złożona operacja obróbki ze względu na wymogi zapewnienia absolutnej precyzji i wydajności stawiane przez dzisiejszy rynek - szczególnie (ale nie tylko)
w przemyśle motoryzacyjnym. Formy używane do produkcji średnich i dużych elementów z tworzyw sztucznych wymagają wiercenia głębokich otworów w celu tworzenia długich
i precyzyjnych kanałów chłodzących, z których część ma długość 1500 mm i więcej.

 

IMSA to włoska firma, która stała się światowym liderem w produkcji wyspecjalizowanych centrów obróbczych do wiercenia głębokich otworów. W ciągu ponad 30 lat działalności IMSA opracowała liczne innowacje techniczne, które oprócz ugruntowania pozycji firmy, zaowocowały również instalacją ponad 500 maszyn pracujących we Włoszech i innych krajach Unii Europejskiej, a także w Kanadzie, USA, Brazylii i Meksyku. Firma posiada szczególnie znaczący udział rynkowy w branży produkcji form dla sektora motoryzacyjnego.


Partnerstwa tworzą historię innowacji

Firma IMSA zawsze była w stanie przewidywać potrzeby rynku, dostarczając swoim klientom nowe koncepcje stanowiące przełom w zakresie wydajności wiercenia głębokich otworów. Należą do nich ekskluzywny system autofokusa, zapewniający optymalny ruch podtrzymek, opracowany już w 1996 r. oraz układ niezależnych osi do wiercenia i frezowania, który pojawił się rok później. W 2000 r. firma IMSA zaprezentowała pionową konstrukcję bramową do kolumny obrabiarki, która charakteryzowała się 16 x większą sztywnością niż tradycyjne rozwiązania.

Kolejnym etapem ewolucji centrów do wiercenia głębokich otworów IMSA było wprowadzenie zmieniacza głowic frezujących, co po raz pierwszy umożliwiło wymianę głowicy wiertła lufowego bez interwencji operatora. Firma wprowadziła również system przełączania «Swing on Top», pozwalający na wiercenie głębokich otworów oraz frezowanie przy użyciu tego samego wrzeciona.

W ostatnio wprowadzonych modelach z najwyższej serii EVO firma IMSA zintegrowała wydajne elektrowrzeciona chłodzone cieczą, zarówno w celu poprawy produktywności podczas wiercenia głębokich otworów, jak i zapewnienia wysokiego poziomu frezowania przed i po wierceniu w układzie kondycjonowania formy.

- Partnerzy zawsze odgrywali fundamentalną rolę w przypadku wszystkich innowacji technologicznych, które wyróżniają naszą firmę - mówi Marco Colombo, kierownik działu technicznego w IMSA. - Wcielając w życie pomysły projektowe, używamy najwyższej jakości komponentów gwarantujących najlepszą wydajność i niezawodność w czasie. Przykładowo, rozwiązania firmy NSK w zakresie sterowania ruchem zawsze stanowiły punkt odniesienia w procesie ewolucji technologicznej naszych maszyn. Najwyższej jakości łożyska, śruby kulowe i prowadnice liniowe dostępne w ofercie NSK pozwoliły zbudować maszyny o najwyższej wydajności w branży.

 

Stół obrotowo-uchylny zapewnia obróbkę form w pięciu osiach

Jedną z ostatnich innowacji firmy IMSA było opracowanie stołu obrotowo-uchylnego, który umożliwia pięcioosiową obróbkę form przy użyciu tylko jednej pozycji mocowania, co dodatkowo skraca czas produkcji. MF1000-3T EVO - wiertarka do głębokich otworów, przeznaczona do obróbki małych
i średnich form samochodowych o wadze do 2,5 tony - jest pierwszym modelem wyposażonym
w to rozwiązanie.

M. Colombo wyjaśnia: - Dla tego konkretnego zastosowania opracowaliśmy jednogłowicową maszynę z pojedynczym elektrowrzecionem HSK63A [200 Nm] i z trzema głowicami do wiercenia głębokich otworów wyposażonymi w system automatycznej zmiany głowicy oraz 80-stanowiskowy, automatyczny zmieniacz narzędzi. Model MF1000-3T EVO jest wspierany za pomocą opracowanego przez firmę we własnym zakresie systemu automatyzacji dla dwustanowiskowego zmieniacza palet
[z możliwością rozbudowy do 6 stanowisk], który pozwala klientowi na wykonywanie kompletnych operacji obróbkowych o znacznej złożoności przy minimalnych przestojach i długich cyklach bezobsługowych.

 

Również w tym przypadku IMSA wykorzystała najnowsze rozwiązanie NSK, aby osiągnąć wymaganą, bardzo wysoką wydajność, nawet w stosunkowo małej maszynie.

- W celu przekształcenia ruchu osiowego na ruch obrotowy wykorzystujemy dwie szlifowane śruby kulowe serii NSK ZSS o średnicy 63 mm - mówi Colombo. - W porównaniu z poprzednimi generacjami gwarantują one większą sztywność i poprawioną funkcjonalność pod względem prędkości
i obciążalności. W rezultacie osie robocze maszyny mogą poruszać się z prędkością posuwu do
30 m/min. To tylko jeden z wielu przykładów pokazujących, że komponenty wybrane we współpracy
ze specjalistami NSK pozwalają osiągnąć naszej firmie ambitne cele.

Kolejną rodziną produktów NSK, która jest niezwykle istotna dla maszyn zaprojektowanych przez IMSA, są prowadnice wałeczkowe serii RA charakteryzujące się optymalnymi parametrami pod względem sztywności, obciążalności i precyzji. Zastosowana w nich specjalna konstrukcja wałeczków zapewnia płynną i cichą pracę oraz zapobiega krzyżowaniu się rolek, całkowicie eliminując ryzyko przedwczesnych uszkodzeń. Prowadnice wałeczkowe wraz ze śrubami kulowymi NSK stanowią kluczowe rozwiązanie, które gwarantuje sztywność systemu w maszynach IMSA.

 

Elastyczność i niestandardowe dostawy

Długotrwała współpraca pomiędzy IMSA i NSK jest wzmacniana przez stałą interakcję pomiędzy projektantami włoskiej firmy, a specjalistami z lokalnego zespołu wsparcia NSK.

- Przez wszystkie te lata współpracy wiedzieliśmy, że śruby kulowe NSK są najlepsze na świecie - stwierdza Colombo. - Właściwie dobrane i zwymiarowane śruby kulowe NSK są praktycznie wieczne, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, mogąc kontynuować to udane partnerstwo. Ponadto doceniamy elastyczność działania firmy - lokalny personel NSK jest zawsze dostępny, co pomaga zaspokajać nasze szczególne potrzeby technologiczne w krótkim czasie. Często korzystamy z produktów na zamówienie, takich jak śruby o niestandardowej długości lub podwójne śruby kulowe, które są niezbędne do zapewnienia najlepszych parametrów mechanicznych naszych konstrukcji bramowych. Szczególnie cenimy sobie elastyczność w zakresie dostaw.

Od precyzyjnych łożysk kulkowych, po łożyska wałeczkowe; od prowadnic liniowych z automatycznymi systemami smarowania, po wytrzymałe śruby kulowe - w katalogu firmy NSK praktycznie nie ma produktu, którego charakterystyki projektanci firmy IMSA nie rozważyliby dokładnie.

M. Colombo podsumowuje: - Najważniejsza jest wspólna wizja obu firm oparta o wprowadzenie wartości dodanej do maszyn w zakresie wydajności i trwałości. W ten sposób osiągamy nasz cel: spełniamy oczekiwania klientów i utrzymujemy ich zainteresowanie przy każdym nowym projekcie, którego wymaga rynek, bazując na długoterminowej współpracy.

 

Zdjęcie 1) Szlifowane śruby kulowe serii ZSS firmy NSK, wykorzystane w wiertarce do głębokich otworów IMSA MF1000-3T EVO, przekształcają ruch osiowy na ruch obrotowy

 

 

Zdjęcie 2) Prowadnice wałeczkowe serii RA wraz ze śrubami kulowymi NSK gwarantują sztywność układu
i precyzję ruchu w maszynach IMSA

Zdjęcie 3)  Wiertarka do głębokich otworów IMSA MF1000-3T EVO to optymalne rozwiązanie do wytwarzania form samochodowych o wadze do 2,5 tony

Zdjęcie 4) Seria prowadnic RA firmy NSK, oferując wysoką obciążalność i sztywność, spełnia potrzeby szerokiego zakresu zastosowań

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik