Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Usługi - 2022-07-11

Counterfeit NSK Bearings

Niedawne odkrycie dużej liczby podrabianych łożysk NSK w Johannesburgu (RPA) podkreśla potrzebę zachowania czujności w obliczu nielegalnego procederu, który zagraża integralności i bezpieczeństwu maszyn przemysłowych oraz pracowników. 

Pod koniec kwietnia 2022 r. policyjna operacja przeszukania
i zajęcia (zainicjowana przez NSK) doprowadziła do skonfiskowania tysięcy podrobionych łożysk (w 98% typu przemysłowego) o wartości szacowanej na 5 mln randów (ok. 1,4 mln PLN). Obecnie toczy się postępowanie karne i cywilne przeciwko sprawcom, którzy wkrótce otrzymają wezwania do sądu. Z powodu uznanej pozycji rynkowej opartej o jakość produktów i ponad stuletnią biegłość inżynieryjną firma NSK stała się dla fałszerzy marką docelową. Niemniej jednak firmowy oddział Global Aftermarket stale chroni wizerunek marki, ściśle współpracując z lokalnymi władzami na całym świecie. Fałszywe łożyska nie tylko «oszukują» użytkowników końcowych, którzy sądzą, że kupują produkty wysokiej jakości po obniżonych cenach, ale niosą ze sobą ryzyko przedwczesnych i potencjalnie niebezpiecznych uszkodzeń maszyn i urządzeń.

W obecnym klimacie inflacyjnym presja budżetowa skłania wielu użytkowników łożysk do szukania tzw. okazji, które często okazują się bardzo kosztowne. Podrabiane łożyska niskiej jakości ulegną uszkodzeniu (czasami w sposób katastrofalny) na długo przed końcem ich przewidywanego okresu użytkowania, zagrażając bezpieczeństwu ludzi i drogich aktywów kapitałowych. Praktycznie we wszystkich przypadkach stosowanie podrabianych łożysk prowadzi do wyższych kosztów cyklu życia produktu, nie wspominając o kosztach związanych z późniejszym obniżeniem reputacji firmy/marki. Jakość stali jest głównym czynnikiem wpływającym na niezawodność łożysk, przy czym nawet 20-krotnie dłuższy okres eksploatacji produktu oryginalnego w stosunku do podrobionego nie jest niczym niezwykłym.

Niektórzy użytkownicy łożysk narażają się również na skutki użytkowania podróbek, zatrudniając podwykonawców do naprawy sprzętu, takiego jak silniki elektryczne, pompy, skrzynie biegów
i wentylatory. Jeśli podwykonawcy nie rozumieją w pełni ryzyka i nie mają odpowiednich środków kontroli, mogą nieumyślnie zakupić i zainstalować podrobione łożyska podczas prac konserwacyjnych lub renowacyjnych.

 

Aby zapewnić użytkownikom ochronę przed zagrożeniami związanymi z podrabianymi łożyskami przemysłowymi NSK zaleca zakup wyłącznie u autoryzowanych dystrybutorów firmy. NSK współpracuje tylko z autoryzowanymi dystrybutorami, którzy mogą wykazać się wiedzą
i doświadczeniem niezbędnym do spełnienia oczekiwanych standardów oraz funkcjonują zgodnie z polityką NSK w zakresie etyki i przestrzegania prawa. Jednym słowem tylko zakup z legalnego źródła gwarantuje klientom uzyskanie najwyższej jakości produktów i usług NSK.

Istnieją oczywiście pewne wskazówki, które mogą pomóc klientom w identyfikacji fałszywych łożysk. Oprócz ceny, która wydaje się zbyt atrakcyjna, aby była prawdziwa, należy zwrócić uwagę na opakowanie zawierające nieprawidłowe logo, oznaczenia, znaki firmowe, naklejki, hologramy, kody kreskowe lub kody/daty producenta. Należy również sprawdzić, czy łożysko posiada prawidłowy numer części. Dodatkowo niska jakość obróbki maszynowej często wskazuje na proceder fałszowania łożysk.

Kolejny środek zaradczy stanowi darmowa aplikacja WBA (World Bearings Association, Światowego Stowarzyszenia Producentów Łożysk), którą można pobrać ze strony www.stopfakebearings.com. NSK jest dumnym członkiem WBA i pomogła w opracowaniu aplikacji we współpracy z innymi globalnymi producentami łożysk. Wystarczy zeskanować kod kreskowy na opakowaniu, aby potwierdzić autentyczność łożyska. Jeśli łożysko NSK nie jest opatrzone kodem (jeszcze nie wszystkie produkty zostały oznakowane), ale istnieje podejrzenie fałszerstwa, należy natychmiast skontaktować się z NSK.

Chociaż podrabiane łożyska nie pojawiają się często na rynku, rekomendacja NSK jest jasna - zakupów należy dokonywać tylko u autoryzowanych dystrybutorów, tak aby mieć gwarancję otrzymania fabrycznie nowych, oryginalnych, wysokiej jakości łożysk NSK, które zapewniają optymalny poziom wydajności i pewność działania.

 

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik