Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

O Firmie - 2015-05-04

LIGHBOT™ - robot-przewodnika wyposażony w system nawigowania

NSK Ltd. Ogłosiła, że zakończyła fazę demonstracji eksperymentalnej swojego autonomicznego robota-przewodnika, wyposażonego w system nawigowania w pomieszczeniach i unikania przeszkód.

Chociaż LIGHBOT jest wciąż na etapie eksperymentalnym, przez ostatnie sześć miesięcy NSK współpracowała z Centrum Rehabilitacyjnym Kanagawa (Atsugi, prefektura Kanagawa) w zakresie testów robota w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków eksploatacji.
W najnowszej wersji robota poprawiono prowadzenie, bezpieczeństwo i łatwość obsługi w porównaniu do wersji, którą NSK zademonstrowała podczas targów iREX 2013 (International Robot Exhibition). NSK wykorzysta wiedzę zdobytą podczas tej ostatniej fazy demonstracji eksperymentalnej do rozwiązania pozostałych problemów, przygotowując się do wprowadzenia i praktycznego wykorzystania robota LIGHBOT w 2016 roku.

NSK opracowała wcześniej kołowego robota zdolnego do wykrywania żądanego kierunku oraz automatycznego unikania przeszkód na wybranej drodze. Technologia ta może być wykorzystywana zamiast psów-przewodników przy ulepszaniu urządzeń wspomagających mobilność osób starszych i niewidomych.

Robot, opracowany przez NSK w roku 2013, był w stanie przemieszczać się do lokalizacji zarejestrowanych wcześniej przez użytkowników i mógł szacować własne położenie na podstawie informacji terenowych i pokonanego dystansu. Był także w stanie wykrywać przeszkody i dostarczać wskazówek głosowych pozwalających na dotarcie do celu. Od tego czasu, w trakcie kolejnych faz eksperymentów NSK wprowadziła wiele ulepszeń. Najnowszy robot jest dużo łatwiejszych w obsłudze i może bezpiecznie prowadzić użytkowników do celu w różnych budynkach, takich jak szpitale i budynki rządowe, nawet jeżeli użytkownik nigdy wcześniej nie był w takim budynku.

Charakterystyka produktu

(1) Poszerzone funkcje nawigacyjne
Poprzedni robot przekazywał wskazówki głosowe użytkownikowi, zaś użytkownik dawał robotowi sygnały zwrotne dotyczące kierunku, w którym chce podążać, sterując ruchem robota. Robot doprowadzał następnie użytkownika do celu unikając przy tym wszelkich przeszkód. Najnowszy robot jest obecnie zdolny do automatycznego prowadzenia użytkowników do wybranych przez nich celów, jakkolwiek użytkownik w dalszym ciągu dostarcza robotowi sygnałów zwrotnych poprzez uchwyt. Na przykład, siła, za jaką użytkownik ściska uchwyt, kontroluje prędkość robota, a po zwolnieniu uchwytu przez użytkownika robot stopniowo zatrzymuje się.

(2) Większa wygoda
Najnowszy robot jest w stanie wykrywać znaczniki umieszczone na suficie na każdej kondygnacji budynku i na ich podstawie rozpoznawać bieżące położenie, umożliwiając korzystanie z windy podczas poruszania się po budynkach wielokondygnacyjnych.
Dodatkowo, w przypadku poprzednich wersji robota, naładowanie akumulatora wymagało wymontowania go przez użytkownika, natomiast obecnie robota można łatwo ładować podłączając do gniazdka, co eliminuje konieczność wyciągania akumulatora. Akumulator ma ponadto pojemność większą o 30%.

(3) Weryfikacja istniejących funkcji
NSK przeprowadziła także weryfikację działania w zakresie bezpieczeństwa produktu podczas korzystania z poniższych funkcji przez różnych użytkowników z upośledzeniem widzenia. Opierając się na wynikach tej weryfikacji, NSK będzie wprowadzać dalsze modyfikacje przygotowując się do wprowadzenia i praktycznego wykorzystania robota w przyszłości.
• Oprócz wykrywania przeszkód wzdłuż toru ruchu, nowy robot został wyposażony w funkcję unikania przeszkód znajdujących się w polu widzenia, która zapobiega wpadaniu na obiekty.
• Nowy system wskazówek głosowych jest w stanie także ostrzegać osoby znajdujące się w pobliżu.

Przewidywane zastosowania
NSK przewiduje wykorzystanie tego produktu w bezbarierowych środowiskach wewnętrznych, takich jak szpitale i budynki użyteczności publicznej jako pomocy w bezpiecznym dotarciu do celu dla osób z upośledzeniem widzenia. Zapewni to użytkownikom spokój, zwłaszcza podczas odwiedzania miejsc po raz pierwszy oraz w lokalizacjach, w których mogliby się łatwo zgubić nie mając przewodnika.
Dodatkowo, nowy robot pomoże także zmniejszyć zakres obowiązków pracowników budynku, towarzyszących i wskazujących drogę odwiedzającym.

Robot Components

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik