Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Łożyska - 2023-03-06

Alu can

Największy na świecie producent puszek do napojów, doświadczając powtarzających się przestojów powodowanych przez przedwczesne uszkodzenia łożysk głowicy natryskowej w maszynach do nakładania powłok, zwrócił się do ekspertów NSK w celu znalezienia środków zaradczych. Firma NSK zaleciła zastosowanie łożysk kulkowych poprzecznych wyposażonych w bezstykowe uszczelnienia serii VV, co pomogło zakładowi wyeliminować uszkodzenia i osiągnąć roczne oszczędności w imponującej wysokości 240.000 €. 

Przemysł spożywczy jest niezwykle wymagający, między innymi dlatego, że przestoje linii produkcyjnych mogą okazać się kosztowne we wszelkiego rodzaju zastosowaniach. Produkcja aluminiowych puszek do napojów bezalkoholowych, izotonicznych i alkoholowych nie jest tu wyjątkiem, zwłaszcza w przypadku największego na świecie producenta z tej branży.

Powtarzające się uszkodzenia łożysk wrzeciona głowicy natryskowej w fabrycznej instalacji do nanoszenia powłok na puszki powodowały znaczne zakłócenia procesu technologicznego i kosztowne przestoje na linii produkcyjnej o dużej wydajności, dlatego producent zlecił firmie NSK znalezienie optymalnego rozwiązania problemu.

Doświadczeni inżynierowie NSK przeprowadzili pełną ocenę zastosowania, w tym kompleksową analizę łożysk i smarów. Badanie wykazało, że łożyska zacierały się na skutek wyrzucania smaru łożyskowego przez sprężone powietrze konieczne do realizacji procesu. Nieodpowiednio dobrane uszczelnienia łożysk nie były w stanie zapobiec temu niepożądanemu efektowi.

W ramach kompletnej oferty wartości dodanej firma NSK zaleciła wdrożenie łożysk kulkowych poprzecznych z luzem wewnętrznym C3, wyposażonych w uszczelnienia bezstykowe serii VV. Oferując wysoką wydajność w zanieczyszczonym środowisku produkcyjnym, ta innowacyjna konfiguracja zapewnia skuteczne uszczelnienie bez zwiększania momentu obrotowego i temperatury roboczej. Warto zauważyć, że bezkontaktowa konstrukcja wargi zmniejsza opór łożyska, co jest istotne w zastosowaniach, w których utrata mocy ma krytyczne znaczenie.

Rozwiązanie NSK bardzo skutecznie utrzymuje smar na miejscu, jednocześnie umożliwiając przepływ powietrza pod wysokim ciśnieniem przez łożysko w ramach procedury operacyjnej maszyny. Co najważniejsze, zakład produkcji puszek odnotował spektakularne wydłużenie okresu eksploatacji łożysk - z 7 do 110 dni pracy, po których następowała rutynowa konserwacja.

Klient korzysta obecnie z większej żywotności łożysk, a także wyższej produktywności i obniżonych kosztów konserwacji, co przekłada się na roczne oszczędności w wysokości 240.000 EUR.

 


Zdjęcie 1)  Duży zakład produkujący puszki doświadczał powtarzających się uszkodzeń łożysk wrzeciona głowicy natryskowej w maszynach do nakładania powłok.  Fot. Taveesak Srisomthavil/Shutterstock

Zdjęcie 2) Optymalne rozwiązanie zapewniło zastosowanie łożyska kulkowego poprzecznego NSK z uszczelkami VV.  Fot. NSK

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik