Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Usługi - 2021-05-17

NSK Bearing extractors

Producent wyrobów izolacyjnych na bazie styropianu doświadczał częstych uszkodzeń łożysk przenośników łączących maszyny. Praktyczny kurs szkoleniowy NSK dla personelu ds. utrzymania ruchu oraz wykorzystanie odpowiednich narzędzi do montażu łożysk pozwoliły stosunkowo łatwo rozwiązać problemy w tym zakładzie produkcyjnym. 

W jakim stopniu prawidłowy montaż łożysk wpływa na ich żywotność? W praktyce czynnik ten jest często niedoceniany. Przypadek producenta wyrobów izolacyjnych pokazuje, że podejście do tego zadania konserwacyjnego z najwyższym profesjonalizmem ma oczywisty sens ekonomiczny.

Oprócz innych materiałów firma przetwarza duże ilości spienionego polistyrenu, z którego arkuszy frezowane są części 3D. Producent transportuje materiał za pomocą systemów przenośnikowych, narażonych na zużycie ścierne i działanie drobnego pyłu styropianowego. Czynniki te powodują powtarzające się uszkodzenia łożysk tocznych w przenośnikach.

Chociaż główną przyczyną uszkodzeń było zapylone i brudne środowisko pracy, istotny wpływ miał także fakt, że personel konserwacyjny nie był odpowiednio przeszkolony w zakresie obsługi łożysk i korzystał ze standardowych, niededykowanych narzędzi montażowych.

Zakład produkcyjny, zdając sobie sprawę z potrzeby odpowiedniego szkolenia, poprosił firmę NSK o przeprowadzenie praktycznego kursu dla swojego zespołu konserwacyjnego. Podczas zwięzłego szkolenia technicy utrzymania ruchu otrzymali instrukcje dotyczące prawidłowego montażu i demontażu łożysk oraz zasad używania profesjonalnych narzędzi do montażu i demontażu.

Personel konserwacyjny ma obecnie świadomość, że przykładowo zachowanie czystości otoczenia   podczas montażu jest niezbędne, aby zapobiec wnikaniu do wnętrza łożysk cząstek ściernych. Ponadto za każdym razem, gdy ma miejsce wymiana łożysk, używane są dedykowane narzędzia NSK.  Za ich pomocą można ostrożnie przyłożyć niezbędne siły, nigdy nie przenosząc ich na elementy toczne, tak aby uniknąć uszkodzeń.

Zestaw narzędzi NSK zawiera ściągacze do łożysk, które są w stanie wywierać dużą siłę ciągnącą bez uszkadzania sąsiednich komponentów. Do instalacji nowych łożysk wykorzystywane są narzędzia do efektywnego montażu na zimno, który nie powoduje żadnych uszkodzeń.  W przypadku tego konkretnego producenta materiałów izolacyjnych narzędzia te są jak najbardziej odpowiednie, ponieważ łożyska są stosunkowo małe i łatwo dostępne, co ostatecznie pozwala zrezygnować ze stosowania narzędzi hydraulicznych lub nagrzewnic indukcyjnych.

Dzięki tym działaniom firma korzysta obecnie z niższych kosztów pracy, ponieważ czas potrzebny na demontaż i montaż uszkodzonych łożysk skrócił się ponad pięciokrotnie. Ponadto żywotność nowo zainstalowanych łożysk jest znacznie dłuższa dzięki temu, że podczas montażu na zimno nie dochodzi do uszkodzeń mechanicznych.

Organizacja szkolenia wymagała jedynie niewielkiej inwestycji, a koszt narzędzi montażowych NSK zwrócił się w ciągu kilku tygodni.

 

Zdjęcie 1)  Profesjonalne ściągacze do łożysk powinny stanowić standardowe wyposażenie każdego działu utrzymania ruchu.

Zdjęcie 2) Zestaw narzędzi montażowych NSK umożliwia wydajny i nieinwazyjny montaż na zimno łożysk tocznych.

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik