Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Sterowanie ruchem liniowym - 2021-05-21

High-accuracy machine tool performance

Występowanie błędów kwadrantu podczas procesu interpolacji kołowej jest znanym problemem wśród użytkowników obrabiarek.  Innowacje firmy NSK umożliwiają złagodzenie skutków tego niepożądanego zjawiska. Nowa technologia NSK jako pierwsza na świecie jest w stanie ustabilizować tarcie podczas zmiany kierunku ruchu śruby kulowej, co znacznie ogranicza możliwość powstawania błędów kwadrantu. Interpolacja kołowa to popularna operacja obróbki skrawaniem realizowana na obrabiarkach, takich jak centra obróbcze i frezarki CNC oraz obrabiarki elektroerozyjne (EDM).

Interpolacja kołowa, zdefiniowana jako ruch po łuku kołowym, wymaga precyzyjnej koordynacji dwóch osi maszyny jednocześnie. Podczas realizacji procesu interpolacji kołowej pojawia się nieregularne tarcie w momencie zmiany kierunku ruchu śruby kulowej, co powoduje odchylenie od zamierzonej ścieżki narzędzia. Te zakłócenia w ruchu, znane jako błędy kwadrantu, pozostawiają mikronowe niedoskonałości na powierzchni przedmiotu obrabianego objawiające się niepożądanymi smugami lub wypukłościami.

W sektorach, takich jak produkcja form i narzędzi oraz w przypadku precyzyjnej obróbki elementów producenci wymagają coraz wyższych poziomów dokładności i jakości wykończenia powierzchni, co z kolei wymusza zwiększenie wydajności posuwu w obrabiarkach. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem tego problemu jest kompensacja programowa serwokontrolera. Ponieważ jednak fluktuacje tarcia, do których dochodzi podczas zmiany kierunku ruchu śruby kulowej, są trudne do przewidzenia, a samo oprogramowanie nie jest w stanie zapewnić pełnej kompensacji błędów, konieczne są bardziej gruntowne zmiany w technologii śrub kulowych.

Firma NSK zmierzyła się z wyzwaniem, wykorzystując własne, zastrzeżone technologie kontroli tarcia oraz wysoce precyzyjne techniki oceny i pomiarów. Uzyskane ulepszenia znacznie zmniejszają fluktuacje tarcia, które nieodłącznie występują w śrubach kulowych podczas zmiany kierunku ruchu.

Dzięki zamontowaniu w obrabiarkach śrub kulowych NSK, wykorzystujących nową technologię, użytkownicy będą mogli korzystać z wyższej jakości wykończenia powierzchni podczas obróbki form, matryc i elementów wysoko precyzyjnych. Zastosowana technologia skraca czas potrzebny na procesy dalszego polerowania/nagniatania i przyczynia się do oszczędności energii. Każda obrabiarka wykonująca precyzyjną pracę, która wymaga pozycjonowania o wysokiej dokładności, zapewni wyższą jakość wykończenia.Zdjęcie1) Postęp w zakresie technologii śrub kulowych NSK, których położenie zaznaczono na rysunku czerwonym konturem, zapewnia wysoką dokładność działania obrabiarek.

Zdjęcie 2) Firma NSK opracowała nowe, innowacyjne rozwiązanie problemów z błędami kwadrantów, które występują podczas procedur obróbki wykorzystujących interpolację kołową.

Zdjęcie 3) Interpolacja kołowa, definiowana jako ruch po łuku kołowym, wymaga precyzyjnej koordynacji dwóch osi maszyny jednocześnie.

Zdjęcie 4) Dzięki zamontowaniu w obrabiarkach śrub kulowych NSK wykorzystujących nową technologię, użytkownicy będą mogli korzystać z wyższej jakości wykończenia powierzchni podczas obróbki form, matryc i elementów wysoko precyzyjnych.

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik