Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Sterowanie ruchem liniowym - 2021-04-26

MCM Flexible Manufacturing Systems

Udane partnerstwa pomiędzy firmami inżynieryjnymi zależą od wielu czynników m.in. od zaufania, poziomu innowacji, wiodącej w swojej klasie jakości, biegłości technicznej i wszechstronnego wsparcia. Te właśnie elementy składowe stanową podstawę ścisłej, 30-letniej współpracy między NSK a wiodącym producentem obrabiarek - MCM Spa.  

Firmy te wspólnie wprowadziły na rynek szereg innowacji dla światowej branży obróbki skrawaniem. Najnowszy przykład udanej współpracy skłonił MCM do zastosowania prowadnic liniowych serii NH firmy NSK w nowo opracowanych pionowych magazynkach do wymiany narzędzi i systemach wielopaletowych dla obrabiarek. Firma NSK zbudowała swój sukces poprzez zapewnianie klientom i partnerom wiodącego w branży wsparcia, nawet w trudnych warunkach rynkowych, takich jak pandemia COVID-19. Pomimo ograniczeń nałożonych na podróże i osobiste spotkania, firma podjęła zobowiązanie w celu ochrony projektów klientów i ograniczenia komplikacji. Dzięki pierwszej współpracy sięgającej 1990 r. relacje biznesowe między MCM i NSK przetrwały próbę czasu, podobnie jak rozwiązania techniczne powstałe w efekcie tego bardzo efektywnego partnerstwa.

Firma MCM (Machining Centres Manufacturing) rozpoczęła działalność w 1978 r. w swojej siedzibie w pobliżu Piacenzy we Włoszech. Pierwsze centrum obróbcze z poziomym wrzecionem
i zmieniaczem palet w wersji karuzelowej zadebiutowało na rynku zaledwie rok później.

Firma MCM, która w 2014 r. stała się częścią międzynarodowej grupy RIFA, przez dziesięciolecia nawiązała wiele udanych kontaktów partnerskich z kultowymi producentami OEM.  Godne uwagi projekty z lat 80. obejmowały rozwiązania dla producenta luksusowych samochodów sportowych i specjalisty od hamulców. W latach 90. znaczna liczba najważniejszych producentów samolotów również zaczęła korzystać z wydajności zapewnianej przez rozwiązania MCM.

We wszystkich tych projektach kluczową rolę odegrała innowacyjność - cecha firmy, która pozostaje jej wyróżnikiem do dziś.  Jednym ze znaczących ulepszeń centrum obróbczych MCM
jest rozwiązanie Jet Five dostępne w konfiguracjach osi X od 3 do 12 m. Maszyna wyróżnia się dużą wydajnością usuwania wiórów i posuwem do 40 m/min.  Za pomocą frezów o średnicy do 400 mm Jet Five może obrabiać duże elementy, nawet w przypadku szczególnie trudnoskrawalnych materiałów.

Wszystkie centra obróbkowe MCM są dostępne w wersjach cztero- oraz pięcioosiowych i można je konfigurować do operacji wielozadaniowych, takich jak frezowanie, toczenie, szlifowanie i łuszczenie metodą power skiving. Integralną częścią asortymentu są zautomatyzowane systemy do przenoszenia przedmiotów obrabianych, palet i narzędzi. Maszyny można skonfigurować w wersji z pojedynczą paletą, wymiennikiem palet, systemem wielopaletowym lub w wersji zintegrowanej z rozwiązaniem FMS (Flexible Manufacturing System).

- W ciągu ostatnich trzech dekad firma NSK ściśle współpracowała z MCM, dostarczając niezbędnych innowacyjnych rozwiązań z zakresu ruchu liniowego w postaci śrub kulowych i prowadnic liniowych oraz powiązanego wsparcia technicznego - mówi Giampietro Mantica, inżynier ds. aplikacji w European Industrial Business Unit NSK. - Chociaż w tym okresie odnotowano znaczny postęp i zmiany w technologii, cel partnerstwa pozostał niezmienny: sprostanie wyzwaniom technicznym branży i zapewnienie firmie MCM możliwości osiągnięcia długoterminowego sukcesu rynkowego.

Dzięki temu podejściu firma NSK zachowała status preferowanego dostawcy rozwiązań dla wielu kluczowych zespołów maszyn. Przykładowo w 2020 r. wykorzystano prowadnice liniowe serii NH (rozmiar 25 i 35) dostosowane do pionowych magazynów wymiany narzędzi MCM i systemów wielopaletowych. W takich zastosowaniach często istnieje konieczność szybkiego i niezawodnego przenoszenia dużych, ciężkich ładunków (do 75 m/min).

Zeszłoroczna wizyta MCM z zachowaniem reżimu sanitarnego w europejskiej siedzibie NSK w Ratingen (Niemcy) pomogła w podjęciu decyzji o wyborze tych bardzo wydajnych i wytrzymałych prowadnic liniowych. Firma MCM złożyła pierwsze zamówienia na serię NH, uzupełnione przez wzorową interdyscyplinarną współpracę między działami technicznymi i handlowymi firmy NSK.

Wysokiej jakości, cichobieżne prowadnice liniowe NH firmy NSK oferują wiele korzyści, w tym długą żywotność dzięki zastosowaniu innowacyjnych funkcji, takich jak specjalnie opracowana geometria rowków. Dodatkowo nawet o 30% wyższa obciążalność zapewnia dwukrotnie dłuższą żywotność zmęczeniową w porównaniu z produktami poprzedniej generacji, a funkcja samonastawiania minimalizuje obciążenia wewnętrzne i kompensuje niewspółosiowość. Ta ostatnia cecha okazuje się szczególnie przydatna w przypadku wielostanowiskowych, wielopaletowych linii obróbczych opracowywanych przez MCM. Ponadto szczególna konstrukcja serii NH oznacza, że MCM może w razie potrzeby łatwo łączyć ze sobą szyny prowadnic, co zapewnia dodatkową korzyść techniczną dla firmy.

Montaż i docinanie prowadnic liniowych NSK serii NH/NS odbywa się w Europie, aby zapewnić terminowe dostawy do klientów na całym kontynencie.

 

Zdjęcie 1)  W pełni zintegrowane rozwiązanie Flexible Manufacturing Systems MCM wykorzystywane przez wiodącego producenta silników lotniczych. Zdjęcie: MCM

Zdjęcie 2) Prowadnice liniowe NSK serii NH/NS oferują długą żywotność dzięki takim cechom, jak specjalnie opracowana geometria rowków. Zdjęcie:  NSK

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik