Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Sterowanie ruchem liniowym - 2019-11-15

NSK HTF ball screws

Śruby kulowe NSK z zaawansowanej serii HTF pomagają producentom pras krawędziowych w zastępowaniu standardowych napędów hydraulicznych systemami napędów elektrycznych oferującymi liczne i znaczące korzyści. Śruby kulowe NSK są dostarczane do firmy Sangalli Servomotori, która używa ich w połączeniu ze swoimi bezszczotkowymi serwomotorami, zapewniając w ten sposób kompletne rozwiązania systemowe dla globalnego producenta pras krawędziowych. 

Prasy krawędziowe to popularny typ maszyn w branży przemysłowej, służący do gięcia arkuszy blach  do zadanego kształtu, które umieszcza się pomiędzy górnym a dolnym zestawem narzędzi (stemplem a matrycą). Najczęściej do wytworzenia wymaganej siły ściskającej  były używane hydrauliczne systemy napędowe, ale w ostatnich latach rosnąca liczba producentów pras krawędziowych postanowiła opracować alternatywy z napędem elektrycznym.

Elektryczne prasy krawędziowe szybko stają się preferowaną opcją dla zakładów produkcyjnych, które chcą podnieść produktywność, podwyższyć dokładność procesu gięcia, poprawić bezpieczeństwo, zmniejszyć rachunki za energię oraz ograniczyć swój wpływ środowiskowy, ponieważ nie jest już konieczne używanie i  utylizacja oleju hydraulicznego. Ograniczony hałas i zmniejszone wymagania konserwacyjne również stanowią kolejne zalety

Firma Sangalli Servomotori z siedzibą we Włoszech projektuje i wytwarza silniki elektryczne od 1957 r., skupiając się zwłaszcza na bezszczotkowych serwomotorach i zintegrowanych rozwiązaniach dla przemysłowych aplikacji automatyki. Gdy do firmy zwrócił się producent pras krawędziowych, który chciał opracować serię maszyn o napędzie elektrycznym, firma Sangalli wiedziała, że posiada technologię napędową, ale potrzebuje także właściwego dostawcy śrub kulowych.

Włoska firma od lat wykorzystuje łożyska NSK do produkcji napędów i - będąc pod wrażeniem ich wydajności oraz jakości - zwróciła  się do NSK z zapytaniem o śruby kulowe z serii produktów liniowych.

Zespół ekspertów NSK ocenił aplikację i zarekomendował zastosowanie śrub kulowych o wysokiej obciążalności z serii HTF, które stanowią optymalny wybór do ciężkich obciążeń i dużych sił związanych z charakterystyką działania prasy krawędziowej. Rozmiar kulek i ich specjalna konfiguracja konstrukcyjna wraz z zastosowanym materiałem należą do głównych czynników korzystnie wyróżniających serię HTF.

Firmy Sangalli i NSK rozpoczęły pracę nad nowym projektem w celu opracowania systemu bezpośrednich napędów elektrycznych, opartych na śrubach kulowych HTF połączonych z odpowiednio dopasowanymi serwomotorami,  który zastąpi standardowe siłowniki hydrauliczne.

Do prób wybrano śrubę kulową HTF o średnicy 63 mm, oferującą siłę nacisku 20 ton. Razem z serwomotorem Sangalli  stworzyła ona bazę dla prototypu, który został z powodzeniem przetestowany w prasie krawędziowej klienta. Ostatecznie do aplikacji wymagających siły nacisku rzędu 60 ton opracowano system elektryczny wykorzystujący dwie śruby kulowe HTF.

Co do zasady śruba kulowa działa jak tłok sterowany przez silnik elektryczny dla uzyskania wysokiej dokładności. Podobnie jak maszyny hydrauliczne, system może być wykorzystywany do zastąpienia układu korbowodu/wykorbień obecnych w prasach krawędziowych z napędami mechanicznymi.

Sukces projektu zapewnił NSK pierwsze zamówienie produkcyjne, a Sangalli rozpoczęło masową produkcję. Co ważne, rozwiązanie od firmy Sangalli może być stosowane do pras krawędziowych dowolnego producenta, jak również do pras oferujących kompletne tłoczenie, formowanie i gięcie metalowych komponentów, często w pojedynczym uderzeniu.

 


Zdjęcie 1) Śruby kulowe NSK HTF to optymalne rozwiązanie do ciężkich obciążeń i wysokich sił charakterystycznych dla działania pras krawędziowych.

 

Zdjęcie 2) Sangalli Servomotori to firma specjalizująca się w zakresie bezszczotkowych serwomotorów i zintegrowanych napędów bezpośrednich dla aplikacji automatyki przemysłowej.  Photo: Sangalli Servomotori

Zdjęcie 3)  Coraz większa liczba producentów pras krawędziowych opracowuje maszyny z systemami napędów elektrycznych.  
Photo: Nordroden/Shutterstock

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik