Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Łożyska - 2016-11-15

Łożyska kulkowe NSK są wyposażone w zdejmowalne uszczelnienie, które można usunąć podczas montażu, aby mierzyć luz.

NSK opracowała nowe łożyska baryłkowe do kół napędowych przenośników taśmowych wykorzystywanych w surowych środowiskach pracy, które charakteryzują się łatwą instalacją i doskonałym uszczelnieniem. Chociaż ich idealnym miejscem zastosowania są nowe przenośniki, użycie standardowych, zgodnych z normami ISO wymiarów oznacza, że można je także wykorzystać w istniejących systemach przenośnikowych.

Trwałość serwisowa łożysk wałeczkowych wykorzystywanych w kołach napędowych przenośników taśmowych stanowi istotny czynnik w zarządzaniu dyspozycyjnością i niezawodnością maszyn, szczególnie w przemyśle górniczym i wydobywczym, gdzie przenośniki mogą mieć nawet po kilka kilometrów długości. Wybrane łożyska muszą nie tylko wytrzymywać wysokie obciążenia, ale także być odporne na wnikanie drobnych cząstek obecnych w środowisku pracy.

Do tego rodzaju zastosowań zwykle dobierane są łożyska baryłkowe, ponieważ są w stanie wytrzymywać wysokie obciążenia i kompensować ugięcia wału napędowego. Do tej pory do wyboru dostępne były dwa typy konstrukcji. Jedną opcję stanowiło zastosowanie łożysk otwartych bez uszczelek, które można było instalować łatwo i bez ryzyka błędu dzięki łatwości ustalenia luzu łożyska. Niemniej jednak w takim przypadku można było spodziewać się wystąpienia przedwczesnych uszkodzeń spowodowanych wnikaniem obcych cząstek, z których część posiada silne własności ścierne.

Alternatywą było zastosowanie łożysk baryłkowych uszczelnionych, ale w tym przypadku nie można było zmierzyć luzu łożyska w trakcie jego osadzania, co zwiększało ryzyko niepoprawnego montażu. Co więcej, uszczelki wymagały dodatkowej przestrzeni, przy zachowaniu konstrukcji wewnętrznej zapewniającej maksymalną wartość obciążalności.

Mając na uwadze powyższe uwarunkowania, NSK opracowała nowe łożyska baryłkowe przeznaczone specjalnie do kół napędowych stosowanych w sektorach takich jak przemysł wydobywczy i górniczy. Oferują one dużą trwałość serwisową, wysoką obciążalność, doskonałe uszczelnienie i wymiary identyczne z wcześniej użytkowanymi łożyskami. Dodatkowo, luz łożyskowy może zostać zmierzony w każdym momencie montażu.

Do najważniejszych cech nowych łożysk należy zastosowanie przez firmę NSK specjalnej stali na pierścienie wewnętrzne i zewnętrzne, która w połączeniu ze szczególnym procesem wyżarzania zwiększa nośność łożyska i zapewnia bardzo zwartą konstrukcję. W rezultacie uszczelki dopasowują się do dostępnej przestrzeni i umożliwiają nowym łożyskom baryłkowym osiąganie wyższych nośności dynamicznych w porównaniu do łożysk standardowych.

Specjalne gatunki stali sprawdzają się wyjątkowo dobrze, nawet w warunkach niedostatecznego smarowania, a bardzo skuteczne uszczelki już wielokrotnie udowodniły swoją odporność w wielu innych surowych środowiskach pracy. Co istotne, uszczelka jest przymocowana do wspornika przykręcanego do obudowy łożyska, dzięki czemu można ją usunąć w trakcie instalacji w celu pomiaru luzu promieniowego łożyska. Gwarantuje to, że ustalony luz nie będzie zbyt mały przy ciasnym pasowaniu pierścienia wewnętrznego, co zapobiega przedwczesnemu uszkodzeniu łożyska. NSK szacuje, że nowe łożyska baryłkowe oferują czterokrotnie większą trwałość serwisową w porównaniu do rozwiązań standardowych.

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik