Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Łożyska - 2016-12-16

NSK  łożyska wału głównego turbin wiatrowych

Opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu jednego z głównych dostawców łożysk tocznych przeznaczonych do napędów w turbinach wiatrowych, NSK opracowała teraz duże łożyska baryłkowe do wirników głównych. Po ich zaprezentowaniu po raz pierwszy na targach WindEnergy 2016 w Hamburgu w Niemczech pod koniec września, NSK ma już pierwszych klientów zainteresowanych tą zaawansowaną serią łożysk.
 
Wykorzystując bogate doświadczenie firmy związane z wymaganiami stawianymi łożyskom tocznym stosowanym w energetyce wiatrowej, inżynierowie NSK opracowali szereg różnych projektów, optymalnie dopasowanych do cech wymaganych od łożysk wirnika głównego. Na przykład, ponieważ wirnik jest narażony na bardzo duże obciążenia wiatrem, w łożyskach występuje zwiększony poziom naprężeń mechanicznych. Jakkolwiek prędkości obrotowe są stosunkowo małe i kształtują się na poziomie 5 do 20 obr./min., łożysko wirnika głównego musi wytrzymywać obciążenia zarówno promieniowe, jak i osiowe, w tym wynikający z tych obciążeń moment zginający wał wirnika.

Wysokosprawne łożyska baryłkowe NSKHPS charakteryzują się wysoką nośnością i zostały opracowane specjalnie do zastosowań tego rodzaju. Ponadto, łożyska te są poddawane obróbce cieplnej zgodnie z wewnętrzną normą NSK U 303 dotyczącą produktów dla energetyki wiatrowej.

Bogactwo nowego asortymentu oznacza, że możliwy jest wybór różnych konstrukcji. Na przykład, w systemach do 3 MW używany jest często zestaw dwóch łożysk baryłkowych, podczas gdy w systemach mniejszych powszechnie wykorzystuje się łożysko trzypunktowe z jednym łożyskiem baryłkowym (w konfiguracji tej substytutem łożyska jest koło zębate zamocowane do wału).

W dużych systemach niektórzy producenci OEM stosują połączenie łożysk stożkowych dwurzędowych i łożysk walcowych, stanowiących odpowiednio łożysko ustalające i swobodne. W zespole wirnika tego rodzaju również można z powodzeniem zastosować łożyska toczne NSK wyprodukowane zgodnie z normą NSK U 303, używając dwóch łożysk stożkowych zamontowanych w układzie „X”.

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie zostanie wybrane, wszystkie łożyska wirnika głównego opracowane przez NSK są poddawane rygorystycznym testom i spełniają najwyższe wymagania dotyczące jakości.

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik