Wyszukiwanie Dystrybutora

Wyszukiwanie produktu

Szukaj
KONTAKT

Łożyska - 2016-09-30

Zestaw LAS firmy NSK wykorzystuje cyfrowe czujniki o wysokiej rozdzielczości, zapewniające precyzyjne wyniki wyrównywania wałów.

 Dla zakładów szukających możliwości zminimalizowania strat i zapewnienia maszynom optymalnej wydajności przy jak najniższym zużyciu energii, NSK w ramach nowego Programu Wartości Dodanej AIP+ oferuje zaawansowane narzędzia do osiowania laserowego. Narzędzia powstały w reakcji na fakt, że ponad 50% maszyn pracuje bez właściwego osiowania, co prowadzi do powstawania wyższych obciążeń i uzyskiwania ogólnie niższej wydajności.

Narzędzia do osiowania laserowego AIP+ obejmują dwa zestawy urządzeń przeznaczonych odpowiednio dla pasów i wałów.

Właściwe osiowanie pasów napędowych jest bardzo istotne we wszystkich przypadkach, gdy wydajność i koszty prac konserwacyjnych odgrywają kluczową rolę. Niewspółosiowość kół pasowych może skutkować niepożądanymi siłami przenoszonymi na maszynę, co z kolei prowadzi do szybszego zużycia oraz zwiększonych drgań i, w konsekwencji, do przedwczesnego zużycia łożysk oraz kosztownych przestojów maszyn.

Urządzenia do osiowania pasów spotykane w wielu tanich systemach wymagają zwykle przeprowadzenia montażu i pomiarów od strony czołowej koła pasowego. Rozwiązanie to posiada poważne ograniczenie, ponieważ zakłada, iż powierzchnia koła jest czysta, wolna od rdzy i równoległa do rowków klinowych koła. W konsekwencji metoda ta niezbyt często zapewnia wykonanie precyzyjnego osiowania. W odróżnieniu od tych systemów, unikatowy zestaw NSK LAB-set jest montowany w rowkach klinowych koła pasowego, dokładnie tam, gdzie znajduje się pas napędowy, co zapewnia doskonałe osiowanie za każdym razem.

W odróżnieniu od większości innych systemów wykorzystujących pojedyncze lasery lub układy luster, które są bardzo trudne do ustawienia i użytkowania, zestaw NSK LAB-set jest oparty na parze liniowych transmiterów laserowych (ze zintegrowanymi tarczami), wyposażonych w dwie sprężynowe prowadnice montowane w rowkach klinowych koła pasowego. Dzięki wykorzystaniu dwóch laserów można uzyskać wyjątkowo wysoką rozdzielczość, co pozwala z łatwością wykryć nawet najmniejsze niewspółosiowości. Przesunięcie równoległe, niewspółosiowość kątowa i skręcenie są natychmiast widoczne dla operatora.

Uzyskanie rzeczywistej współosiowości pasów napędowych przynosi szereg korzyści obejmujących zwiększenie trwałości łożysk oraz usunięcie zbędnych sił powiązanych z niewspółosiowością. Dodatkowo zmniejsza się zużycie układu napędowego, a na skutek zredukowanego tarcia zwiększa się wydajność robocza.

Te same korzyści można uzyskać dzięki stosowaniu zestawu LAS-Set do osiowania wałów napędowych. Powszechnie wiadomo, że osiągnięcie współosiowości wałów to złożone zadanie wymagające uwzględniania takich czynników jak ugięcie drążków pomiarowych. Tradycyjnie wykonuje się je przy użyciu czujników zegarowych, ale czynność ta jest postrzegana niemal jak czarna magia, która może być wykonywana tylko przez doskonale wyszkolonych i doświadczonych techników.

W odróżnieniu od metod tradycyjnych, zestaw LAS-set wykorzystuje dwa lasery liniowe pozwalające na łatwą konfigurację nawet na większych odległościach oraz czujniki cyfrowe o wysokiej rozdzielczości zapewniające precyzyjne rezultaty. Dodatkowo jednostka wyświetlacza posiada intuicyjny, oparty na ikonach przewodnik, który krok po kroku prowadząc użytkownika, upraszcza i przyspiesza cały proces osiowania.

Co ważne, urządzenie przeprowadza pomiary „na żywo” podczas regulacji, sprawdzając przesunięcie równoległe i niewspółosiowość kątową ( wskazania „na żywo” są zapewnione przy użyciu prostego wskaźnika czerwony/zielony, który informuje czy mieścimy się w dopuszczalnych granicach tolerancji).
Dzięki takim rozwiązaniom operacja osiowania może zostać ukończona nawet, gdy maszyna osiągnęła temperaturę roboczą, co wyklucza konieczność kompensacji wpływu rozszerzalności cieplnej. Proces jest jeszcze bardziej uproszczony dzięki technologii bezprzewodowej łączącej jednostkę pomiarową z wyświetlaczem. 

Kolejną zaletą dla użytkowników LAS-Set jest sprawdzanie stabilności stóp maszyny. Firma NSK zaleca zbadanie na samym początku, czy maszyna równo się opiera na wszystkich stopach, dzięki czemu silnik jest stabilny i nie odchyla się ani nie luzuje.

Podsumowując, rozwiązanie LAS-Set pozwala zamienić wymagające, eksperckie zadanie na standardową czynność konserwacyjną, prostą i szybką do przeprowadzenia, co pomaga w ograniczeniu przestojów maszyn i zwiększeniu produktywności. 

Zarówno rozwiązanie LAS-Set, jak i LAB-Set są częścią kompletnej oferty usług AIP+ stanowiąc doskonałe narzędzie partnerskie uzupełniające dostępne w portfolio usługi monitorowania stanu maszyn.

 

 

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik