Szukaj
KONTAKT

Przemysł stalowy (Źródło: Dillinger Hüttenwerke)

W przemyśle stalowym i metali nieżelaznych, łożyska można znaleźć w bardzo wielu zakładach i urządzeniach, wykorzystywanych zarówno w procesach poprzedzających przerób materiału, jak i następujących po nim: począwszy od składowisk surowców, a skończywszy na wytapianiu, walcowaniu i rafinacji stali.

Środowisko pracy tych łożysk jest specyficzne dla stalownictwa i obejmuje zanieczyszczenie zanieczyszczeniami stałymi i wodą oraz wysoką temperaturę. Ponadto, łożyska mogą być narażone na ciężkie lub udarowe obciążenia i drgania, prędkości pracy od bardzo małych po bardzo duże, którym towarzyszy gwałtowne przyspieszanie i zwalnianie. Wszystko to tworzy wymagające środowisko pracy, którego nie znajdziemy w innych branżach.

Oferujemy wszechstronny asortyment łożysk dla przemysłu stalowego, od łożysk standardowych do niezależnie przez nas opracowanych specjalistycznych łożysk o dużej obciążalności. Produkty firmy NSK charakteryzują się także dużą wartością dodaną i przyjaznością dla środowiska.
 • Spiekalnie
 • Konwertory
 • Odlewanie Ciągłe
 • Walcarki
 • Produkty

Spiekalnie

Spiekalnie

Warunki pracy: wysokie temperatury, ciężkie obciążenia, niskie prędkości i zanieczyszczenia

W spiekalniach występują wymagania i problemy wymagające szczególnych rozwiązań. Na przykład, łożyska do wózków linii spiekalniczych (łożyska koła jezdnego i łożyska rolki wewnętrznej) często ulegają przedwczesnym awariom z powodu zanieczyszczenia przez cząsteczki spieków dostające się do wnętrza łożyska. Zanieczyszczenia te, w połączeniu z wysoką temperaturą, mogą powodować przedwczesne starzenie się środka smarnego. Smar wydostający się z łożyska może także zanieczyścić otoczenie maszyny. Częste ponowne smarowanie powoduje zwiększenie kosztów operacyjnych i jest szkodliwe dla środowiska.

Komplekswe rozwiązanie jakościowe:
Łożyska wałeczkowe NSK osiągają trzykrotnie dłuższą żywotność użytkową w porównaniu ze standardowymi    

Zamiast łożyska ślizgowego dla rolki wewnętrznej zastosowano łożysko walcowe ze specjalnym uszczelnieniem. Nowoopracowana zamknięta konstrukcja skutecznie zapobiega penetracji łożyska przez zanieczyszczenia. Smar o wysokiej jakości charakteryzuje się również znakomitą odpornością na wysoką temperaturę i nacisk. Ponowne smarowanie zespołów łożyskowych nie jest konieczne, co pozwala na zachowanie w czystości otoczenia maszyny.

Nasze innowacje:
Łożyska Sealed-Clean (uszczelnione-czyste) do wózków linii spiekalniczych     

Spiekalnie

Konwertory

Zasadowe konwertory tlenowe i konwertory Bessemera

Warunki pracy: wysokie temperatury, ciężkie obciążenia, bardzo wysokie prędkości i oscylacje

Typowy problem z łożyskami w konwerterach Bessemera: łożysko czopa nie może być wymienione bez demontażu dużego koła centralnego przekładni. Sprawia to, że wymiana łożysk jest czasochłonna i podnosi koszty konserwacji. Przestój może spowodować wstrzymanie produkcji w dalszych procesach.
  
Kompleksowe rozwiązanie jakościowe:
Łożyska dzielone firmy NSK zapobiegają przestojom   

Aby rozwiązać ten problem, inżynierowie firmy NSK opracowali łożyska dzielone z pierścieniem zewnętrznym i wewnętrznym, zestawem wałeczków i koszyka oraz pierścieniem ustalającym, wyposażonym w powierzchnię ślizgową uszczelnienia. Pozwala to na wymianę łożyska bez demontażu koła centralnego, a w rezultacie zmniejszenie kosztów konserwacji i skrócenie czasów przestoju przy wymianie łożysk.

Nasze innowacje:
Bardzo duże łożyska dzielone do zasadowych konwertorów tlenowych    

Zasadowe konwertory tlenowe i konwertory Bessemera

Odlewanie Ciągłe

Maszyny do odlewania ciągłego

Warunki pracy: ciepło, ciężkie obciążenia, para (rozpylona woda), bardzo niskie prędkości, zgorzelina i ugięcie wału

Różnica prędkości w strefie styku wałeczków i bieżni może powodować nierównomierne zużycie łożysk baryłkowych i toroidalnych łożysk tocznych. Pojawiające się w konsekwencji wyłuszczanie i pękanie bieżni pierścienia zewnętrznego jest kosztowne, ponieważ może prowadzić do nieplanowanego zatrzymania produkcji i konieczności częstszej niż przeciętnie wymiany łożysk.

Kompleksowe rozwiązanie jakościowe:
Łożyska NUB zapewniają dłuższe okresy użytkowania

Aby rozwiązać ten problem, firma NSK opracowała gamę łożysk cylindrycznych z pełną liczbą elementów tocznych, które są efektywne w rolkach prowadzących maszyn odlewania ciągłego. Cylindryczny wzorzec styku rolkowego konstrukcji NUB zapewnia zalety czystego walcowania i zapobiega indukowanemu przez tarcie ślizgowi, zapewniając niezawodność i trwałość.


NSK oferuje również łożyska baryłkowe SWR, wykonane ze specjalnej stali, z opatentowaną obróbką cieplną i ze starannie sprawdzonymi poziomami austenitu zatrzymanego, dzięki czemu uzyskano wyjątkowo odporne na zużycie rozwiązanie tego samego problemu tarcia.


Nasze innowacje:
Łożyska baryłkowe SWR do maszyn do odlewania ciągłego
Łożyska walcowe z pierścieniami nastawnymi do pozycji ustalających
Łożyska stożkowe z pierścieniami nastawnymi do pozycji ustalających
Dzielone zespoły łożyskowe na bazie łożysk walcowych o dużej trwałości

Urządzenia do odlewania ciągłego

 

Walcarki

Walcarki

Warunki pracy: bardzo zróżnicowane prędkości, ciężkie obciążenia związane z walcowaniem, oscylacje, obciążenia udarowe i wysokie temperatury, wnikanie zgorzeliny i wody

Smarowane smarem walcarki, takie jak walcarki do taśm na gorąco, walcarki wygładzające, walcarki do walcowania na zimno i wykańczające zużywają ogromne ilości smaru. Niewystarczające smarowanie może szybko doprowadzić do przedwczesnej awarii. Ponadto, warunki pracy sprawiają, że łożyska są często zanieczyszczane przez ciała obce i wilgoć. Rezultatem jest zacieranie i szybkie zużycie łożysk, powodujące wzrost kosztów oraz nieplanowane przestoje linii produkcyjnej.

Kompleksowe rozwiązanie jakościowe:
Stal o ultra wysokiej czystości firmy NSK, zapewniająca maksymalną niezawodność

NSK oferuje specjalne łożyska do walcarek, gwarantujące wyższą niezawodność i dłuższy okres eksploatacji. Uszczelnienie łożysk minimalizuje wpływ środowiska i pomaga zmniejszyć zużycie smaru. Stal o ultra wysokiej czystości i specjalnym składzie (seria STF), poddana optymalnej obróbce cieplnej zapobiega pękaniu i przedwczesnemu uszkodzeniu bieżni. Ponadto, firma NSK opracowała materiał WTF (seria WTF), stosowany w łożyskach, które są narażone na wnikanie wody. Łożyska stożkowe czterorzędowe uszczelnione, wykonane w technologii Sealed-Clean (seria KVS) o zoptymalizowanej do nośności, są odporne na zanieczyszczenie zewnętrzne i wyposażone w znacząco lepsze uszczelnienie. Łożyska te oferujemy w szerokim wyborze materiałów, dostosowanych do różnych warunków pracy.

Nasze innowacje:
Super-TF   
Łożyska do czopów walców Super-TF   
Łożyska do czopów walców WTF     
Łożyska do czopów walców Sealed-Clean o wysokiej nośności
      

Walcarki

Produkty

Łożyska walcowe – seria NUB

Aby spełnić wymagania stawiane urządzeniom dla przemysłu stalowego i maszynom do odlewania ciągłego, NSK poszerzyła swój asortyment łożysk walcowych. NSK opracowała nową serię NUB, która może obniżyć całkowity koszt posiadania rolek prowadzących w maszynach do odlewania ciągłego.   >>

Łożsyka WTF (Water-Tough)

W łożyskach tych wykorzystano zaawansowane technologie, takie jak technologia ultra czystego materiału dla materiału na łożyska oraz należącą do NSK technologię obróbki termicznej.  >>

Łożyska dzielone o bardzo dużych rozmiarach

Łożyska dzielone o bardzo dużych rozmiarach do zasadowych konwertorów tlenowych i konwertorów sprawiające, że konserwacja i wymiana łożysk zajmują mniej czasu  >>

Łożyska stożkowe z pierścieniami ustawczymi

Wysoce funkcjonalne, specjalne łożyska dla lokalizowania pozycji maszyn odlewania ciągłego w hutach stali i żelaza.  >>

Łożyska wałeczkowe z serii SWR

Ten rodzaj łożysk baryłkowych stanowi rozwiązanie dla wyzwań, jakie niosą ze sobą rolki prowadzące w odlewaniu ciągłym.  >>

Łożyska walcowe Super-TF

Pierwsze na świecie tak wysoce wydajne i wytrzymałe łożyska walcowe.  >>

Kompletne łożyska do kół pasowych dźwigu

Łożyska te charakteryzują się wysokiej jakości uszczelkami, bardzo odporną na korozję powłoką fosforanową i ogólnie mniejszą liczbą części, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów.  >>

Czterorzędowe, uszczelnione łożyska stożkowe o dodatkowej obciążalności

Oferują wyższą obciążalność i zapewniają wyższą jakość uszczelnienia; wykonane z materiałów serii Super-TF & WTF™.  >>

Łożyska wałeczkowe z pierścieniami samonastawnymi

Łożysko walcowe z pierścieniami samonastawnymi dla strony swobodnej rolki maszyny ciągłego odlewania w hutach stali i żelaza.  >>

Przemysł stalowy i NSK

 • AIP - Added Value Programme

  AIP jest wszechstronnym programem pomagającym obniżać koszty naszych klientów , ale nie tylko... >>

 • Skontaktuj się z nami

  >>

 • Przykłady Sukcesów NSK

  Oszczędności Klienta to dla nas najlepsza rekomendacja sukcesu. Lista Przykładów Sukcesów wg przemysłu. >>

 • Aktualności - Projekty techniczne nakierowane na zastosowania

  Trwałość łożysk tocznych zwiększona dzięki wyborowi optymalnej konstrukcji i materiału >>

 • Wsparcie techniczne

  Z myślą o naszych klientach NSK opracowała następujące narzędzia wsparcia technicznego: >>

Pliki do pobrania

Wyszukiwanie kontaktu

Proszę wybrać…

Twój wynik

Zgoda

NSK korzysta z usług stron trzecich, które pomagają nam ulepszać naszą stronę internetową i wyświetlać bardziej interesujące treści. Aby korzystać z tych usług, potrzebujemy Twojej zgody. Może ona zostać odwołana w dowolnym momencie. Więcej informacji można znaleźć tutaj Link do polityki prywatności.